statystyki

Kto może później złożyć CIT-8? Błędny znak interpunkcyjny w rozporządzeniu MF

autor: Agnieszka Pokojska08.04.2019, 08:31; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:31
Niektórzy podatnicy uznali, że umieszczenie średnika zamiast przecinka po każdym z wymienionych warunków oznacza, iż wystarczy spełnić jeden z nich, aby skorzystać z przedłużonego terminu do końca października br.

Niektórzy podatnicy uznali, że umieszczenie średnika zamiast przecinka po każdym z wymienionych warunków oznacza, iż wystarczy spełnić jeden z nich, aby skorzystać z przedłużonego terminu do końca października br.źródło: ShutterStock

Podatnicy twierdzą, że wystarczy spełnić jeden z trzech warunków wymienionych w przepisach, aby deklarację można było wysłać do 31 października br. Ministerstwo Finansów uważa inaczej i powołuje się na uzasadnienie do projektu rozporządzenia.

Chodzi o rozporządzenie z 21 marca 2019 r., które przedłużyło termin złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 549). Na tej podstawie część podatników może wysłać CIT-8 o siedem miesięcy później – do końca października. Kto konkretnie? W rozporządzeniu minister finansów napisał, że chodzi o tych podatników:

  • których rok podatkowy rozpoczął się 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed 1 lipca 2019 r.;
  • osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT;
  • którzy w roku podatkowym, za który ma być złożone zeznanie, nie mieli obowiązku sporządzenia deklaracji ani informacji, o których mowa w ustawie o PIT (słowem, nie byli płatnikami PIT).

Można oddzielnie


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane