statystyki

Pietrasik: Ceny transferowe będą spójne z wytycznymi OECD [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski06.12.2018, 08:00; Aktualizacja: 07.12.2018, 09:46
Joanna Pietrasik, dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen w Ministerstwie Finansów

Joanna Pietrasik, dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen w Ministerstwie Finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po zmianach podatnicy będą musieli na bieżąco stosować się do zasady ceny rynkowej. Zakaz stosowania informacji niejawnych rozszerzamy również na podatników. Chodzi o zabezpieczenie interesów obu stron - mówi w wywiadzie dla DGP Joanna Pietrasik, dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen w Ministerstwie Finansów.

Za miesiąc wchodzi w życie nowelizacja PIT i CIT dotycząca cen transferowych. Zostały też ogłoszone niektóre projekty rozporządzeń, w tym w sprawie cen transferowych i dokumentacji. Czy należy spodziewać się kolejnych?

Docelowo ma być 12 projektów rozporządzeń w sprawie cen transferowych. Będzie to sześć rozporządzeń dla CIT i sześć dla PIT, a ponadto dwa obwieszczenia. Ponieważ tylko część z nich musi zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., to na razie ogłosiliśmy osiem projektów aktów wykonawczych, po cztery dla PIT i CIT. Chodzi o projekty w sprawie: cen transferowych, informacji o cenach transferowych, dokumentacji (ustawa daje podatnikom możliwość wyboru wariantu dokumentacji za 2018 r.: wynikającej z obecnych przepisów lub z nowych regulacji) oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania. W późniejszym terminie opublikujemy projekty rozporządzeń w sprawie listy rajów podatkowych (muszą wejść w życie do 1 kwietnia 2019 r.) oraz dotyczące wzoru sprawozdania z realizacji uprzednich porozumień cenowych (z ang. advanced pricing agrement, w skrócie APA), które muszą wejść w życie do 1 stycznia 2020 r.). Najważniejsze jest jednak rozporządzenie o cenach transferowych.

Dlaczego?

Bo uszczegóławia regulacje ustawowe, w tym m.in. zasadę ceny rynkowej, doprecyzowuje metody ustalania cen transferowych i przepisy dotyczące restrukturyzacji działalności. Warto zauważyć również, że to rozporządzenie nie będzie już skierowane wyłącznie do organów podatkowych.

Co to oznacza dla podatników?

Nowe rozporządzenie o cenach transferowych będzie wprost adresowane zarówno do organów podatkowych, jak i podatników. Oczywiście dotychczas podatnicy, którzy chcieli zapewnić sobie większy spokój podczas kontroli, również mogli je pośrednio stosować. Teraz wynika to wprost z treści ustawy i przepisów rozporządzenia.

Co się zmieni w metodach szacowania dochodów w zakresie cen transferowych?

Podatnicy będą musieli w trakcie roku zapewnić zgodność cen z cenami rynkowymi. Nie robimy jednak w zakresie cen transferowych rewolucji. Jeśli grupy międzynarodowe stosowały się do wytycznych OECD, to po zmianach będzie im łatwiej, ponieważ dostosowujemy polskie regulacje do tych, które już wcześniej funkcjonowały w innych krajach i były zgodne z wytycznymi OECD. Nowe przepisy porządkują m.in. metody kalkulacji ceny, doprecyzowują poszczególne metody. Warto zwrócić uwagę, że jeśli podatnik wybierze którąś metodę do weryfikacji rynkowości swoich cen, to urząd powinien ją zastosować w trakcie kontroli w pierwszej kolejności. Dotychczas ta zasada wynikała z rozporządzenia, obecnie jest zapisana w ustawie. Podnieśliśmy więc rangę tego przepisu. Ponieważ rozszerzyliśmy katalog metod, to po zmianach będą też zdefiniowane zasady stosowania np. technik wyceny (wycen rzeczoznawcy).

PODATKI 2019 - wszystko co musisz wiedzieć o zmianach znajdziesz w serii książek dołączonych do Dziennika Gazety Prawnej10 i 11 grudnia Podatki 2019 cz. 1 i cz. 2. Komentarz do zmian w ordynacji podatkowej, PIT, CIT, VAT, ryczałcie, akcyzie i pozostałych podatkach 12 grudnia Rozliczenia podatkowe 2019. Sprawdź na: https://www.gazetaprawna.pl/promocje3/podatki-2019


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane