Do firm docierają fałszywe sygnały o konieczności wymiany urządzeń do końca roku. Tymczasem przepisy wprowadzające e-kasy utknęły w Sejmie.
Do wprowadzenia kas online niezbędne są dwie zmiany: nowelizacja ustawy o VAT i wprowadzenie w życie rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2018 r. poz. 1206). Rozporządzenie jest kluczowe dla producentów, bo określa, jakie urządzenia mają dostarczyć na rynek. Zaczęło ono obowiązywać 7 lipca tego roku i… spowodowało dość duże zamieszanie na rynku.
Doskonale widać to na przykładzie branży transportowej, w której wykorzystywane są specyficzne kasy fiskalne, bileterki. Są to urządzenia, które oprócz potwierdzenia dokonania transakcji z zastosowaniem odpowiedniej stawki podatku muszą też uwzględniać wiele różnego rodzaju ulg ustawowych – od uczniów, przez niepełnosprawnych, po… celników. Są więc o wiele droższe niż te standardowe wykorzystywane w sklepach i lokalach usługowych.