statystyki

Jak prowadzić ewidencję księgową sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym

autor: Halina Zabrocka08.10.2018, 10:58; Aktualizacja: 08.10.2018, 12:14
Kwoty otrzymanych od nabywcy wpłat tytułem kosztów wysyłki za pośrednictwem firm kurierskich można rozliczać za pomocą konta rozrachunkowego 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: „Rozrachunki z przewoźnikiem”).

Kwoty otrzymanych od nabywcy wpłat tytułem kosztów wysyłki za pośrednictwem firm kurierskich można rozliczać za pomocą konta rozrachunkowego 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: „Rozrachunki z przewoźnikiem”).źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą – sprzedaż wysyłkową materiałów budowlanych i chemii gospodarczej. Klienci dokonują zakupu głównie za pośrednictwem portalu Allegro, regulując należność za pobraniem. Sprzedaż ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. W jaki sposób ujmować takie transakcje w ewidencji księgowej?

Sprzedaż internetowa dla wielu przedsiębiorców stała się obecnie podstawą w prowadzeniu biznesu. Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych uregulowań dotyczących sprzedaży przez internet, dlatego ewidencja przychodów z tej sprzedaży odbywa się na zasadach ogólnych na koncie 73-0 „Sprzedaż towarów”. Przy sprzedaży za zaliczeniem pocztowym sprzedawca zazwyczaj w praktyce wystawia od razu fakturę i przesyła ją nabywcy wraz z towarem za pośrednictwem firmy kurierskiej. Kurier przyjmuje zapłatę za towar, a następnie przekazuje towar nabywcy. Środki pieniężne w kolejnym kroku przekazywane są przelewem przez firmę kurierską na rachunek bankowy sprzedawcy.

W księgach rachunkowych fakturę dokumentującą sprzedaż za zaliczeniem pocztowym ujmuje się następującymi zapisami:

a) wartość brutto należności: Wn konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami” ,

b) VAT należny: Ma konto 22-2 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego”,


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane