statystyki

Jak prowadzić ewidencję księgową sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym

autor: Halina Zabrocka08.10.2018, 10:58; Aktualizacja: 08.10.2018, 12:14
Kwoty otrzymanych od nabywcy wpłat tytułem kosztów wysyłki za pośrednictwem firm kurierskich można rozliczać za pomocą konta rozrachunkowego 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: „Rozrachunki z przewoźnikiem”).

Kwoty otrzymanych od nabywcy wpłat tytułem kosztów wysyłki za pośrednictwem firm kurierskich można rozliczać za pomocą konta rozrachunkowego 24 „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: „Rozrachunki z przewoźnikiem”).źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą – sprzedaż wysyłkową materiałów budowlanych i chemii gospodarczej. Klienci dokonują zakupu głównie za pośrednictwem portalu Allegro, regulując należność za pobraniem. Sprzedaż ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. W jaki sposób ujmować takie transakcje w ewidencji księgowej?

Sprzedaż internetowa dla wielu przedsiębiorców stała się obecnie podstawą w prowadzeniu biznesu. Ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych uregulowań dotyczących sprzedaży przez internet, dlatego ewidencja przychodów z tej sprzedaży odbywa się na zasadach ogólnych na koncie 73-0 „Sprzedaż towarów”. Przy sprzedaży za zaliczeniem pocztowym sprzedawca zazwyczaj w praktyce wystawia od razu fakturę i przesyła ją nabywcy wraz z towarem za pośrednictwem firmy kurierskiej. Kurier przyjmuje zapłatę za towar, a następnie przekazuje towar nabywcy. Środki pieniężne w kolejnym kroku przekazywane są przelewem przez firmę kurierską na rachunek bankowy sprzedawcy.

W księgach rachunkowych fakturę dokumentującą sprzedaż za zaliczeniem pocztowym ujmuje się następującymi zapisami:

a) wartość brutto należności: Wn konto 20 „Rozrachunki z odbiorcami” ,

b) VAT należny: Ma konto 22-2 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego”,


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane