statystyki

Sprzątaczka, dorożkarz i flisak kupią kasę fiskalną

autor: Agnieszka Pokojska09.10.2018, 07:15; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:42
Od 1 kwietnia 2019 r. firmy, które oferują indywidualnym klientom usługi sprzątania, przewozu pasażerów rikszą i dorożką oraz spływu Dunajcem, będą musiały wystawić paragony.

Od 1 kwietnia 2019 r. firmy, które oferują indywidualnym klientom usługi sprzątania, przewozu pasażerów rikszą i dorożką oraz spływu Dunajcem, będą musiały wystawić paragony.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia 2019 r. firmy, które oferują indywidualnym klientom usługi sprzątania, przewozu pasażerów rikszą i dorożką oraz spływu Dunajcem, będą musiały wystawić paragony. Dotyczy to przedsiębiorców kontynuujących świadczenie usług i tych, którzy je dopiero rozpoczynają. Obowiązek taki wynika z projektu rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2019 r. W odróżnieniu od obecnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 2454) nowe rozporządzenie będzie obowiązywało przez dwa lata.

Z załącznika do projektowanego rozporządzenia, który określa usługi wyłączone z ewidencji na kasie fiskalnej, znikną cztery dotychczasowe pozycje. Chodzi o:

 • transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (obecnie poz. 17 załącznika),
 • usługi związane z utrzy maniem porządku w bu dynkach (obecnie poz. 30 załącznika),
 • przyjmowanie przez rewizorów należności związanych z usługami przewozu, m.in. osób – również opłat dodatkowych (obecnie poz. 43 załącznika),
 • usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich (obecnie poz. 48 załącznika).

Do części usług wymienionych w załączniku zostanie dodany warunek uprawniający do zwolnienia z ewidencji. Będzie można z niego skorzystać tylko wtedy, gdy obrót w całości będzie udokumentowany fakturą. Na przykład będzie tak w przypadku dostawy energii elektrycznej, wody w postaci naturalnej, wywozu śmieci, dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

Nowe rozporządzenie będzie zawierało też analogiczne przepisy do tego obecnego. Tak jak dziś prawnicy, doradcy podatkowi i lekarze będą musieli stosować kasy fiskalne, jeżeli świadczą usługi indywidualnym klientom. Skorzystają ze zwolnienia tylko wtedy, gdy porozumiewać się będą z klientem na odległość lub wyniki ich pracy będą mu przesyłane w ten sposób. Ponadto płatności za ich usługi będą musiały trafiać na konto bankowe lub SKOK albo będą musiały zostać uiszczone za pośrednictwem poczty.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • podatnik(2018-10-09 08:04) Zgłoś naruszenie 74

  a lekarze i ksieza -kiedy kasa fiskalna

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ech(2018-10-09 08:17) Zgłoś naruszenie 60

  No i co. Broszka Dunajcem spłynęła... a potem rzuciła kasy fiskalne na spienione fale.

  Odpowiedz
 • Rar(2018-10-09 10:40) Zgłoś naruszenie 40

  Wszyscy tylko nie lekarze i okulista i dentysta przyjmujacy prywatnie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-10-09 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  Marco Polo mógł tylko pomarzyć o takich luksusach ... O innych Fenicjanach nie wspomnę ...

  Odpowiedz
 • Agnieszka Pokojska(2018-10-09 10:32) Zgłoś naruszenie 01

  lekarze muszą stosować kasy już od kilku lat

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • sputnick(2018-10-09 18:38) Zgłoś naruszenie 00

  Polscy flisacy już dawno mają kasy stoi nawet dworzec z okienkami. Przepis uderzy w malowanych słowackich flisaków spływających po polskim dunajcu. Ciekaw jestem jak będzie wyglądała doraźna kontrola ze stosowania kas skoro rejs zaczynają na słowackim brzegu. US będzie musiał pontonem ich ściagać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane