Jak rozliczyć luksusowy samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego

autor: Marcin Szymankiewicz03.12.2018, 10:44; Aktualizacja: 03.12.2018, 10:49
1 stycznia 2019 r. nie nastąpią zmiany w zakresie rozliczenia wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych, w tym opłat ponoszonych na podstawie umów leasingu operacyjnego, na gruncie VAT.

1 stycznia 2019 r. nie nastąpią zmiany w zakresie rozliczenia wydatków związanych z używaniem pojazdów samochodowych, w tym opłat ponoszonych na podstawie umów leasingu operacyjnego, na gruncie VAT.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych (biuro projektowe), opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych (deklaracja VAT-7). Natomiast PT rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Na potrzeby działalności gospodarczej zamierza wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy (fabrycznie nowy).

Samochód nie będzie pojazdem elektrycznym. Ze wstępnych informacji uzyskanych w firmie leasingowej wynika, że w przypadku wybranego modelu samochodu opłaty z tytułu umowy leasingu operacyjnego będą się kształtować następująco:

– cena samochodu: 200 000 zł netto plus VAT 46 000 zł,

– opłata wstępna: 40 000 zł netto plus VAT 9200 zł,

– 40 rat miesięcznych, każda po 5000 zł netto plus VAT 1150 zł, w tym część kapitałowa 4000 zł netto (plus VAT 920 zł), a część odsetkowa 1000 zł netto (plus VAT 230 zł),

– opłata za wykup: 10 000 zł netto plus VAT 2300 zł.

Opłata wstępna (czynsz inicjalny) ma charakter samoistny, bezzwrotny, nieprzypisany do poszczególnych rat leasingowych. Jej poniesienie natomiast jest niezbędnym warunkiem zawarcia umowy leasingu operacyjnego. Z informacji otrzymanych w firmie leasingowej wynika, że pierwsza faktura ma opiewać na czynsz inicjalny (49 200 zł brutto) plus pierwszą ratę leasingu (6150 zł brutto). Wartość początkowa pojazdu u finansującego ma wynieść 240 000 zł. Opłaty leasingowe nie zostaną skalkulowane w sposób obejmujący koszty eksploatacji samochodu osobowego.

Przedsiębiorcy trudno będzie uniknąć wykorzystywania samochodu także dla potrzeb osobistych, dlatego nie zamierza składać w stosunku do tego samochodu informacji VAT-26 ani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

W związku z planowanymi zmianami w zakresie PIT przedsiębiorca zastanawia się, czy korzystniej będzie zawrzeć umowę leasingu operacyjnego tego samochodu jeszcze w grudniu 2018 r., czy dopiero na początku 2019 r. 

VAT

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT czynny, towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT (związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni) oraz nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 88 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane