statystyki

W nowym roku w księgach ujmiemy nowy sposób rozliczania samochodów

14.12.2018, 07:00
Ograniczeniu od 2019 r. podlegały będą też składki na ubezpieczenie samochodu osobowego.

Ograniczeniu od 2019 r. podlegały będą też składki na ubezpieczenie samochodu osobowego.źródło: ShutterStock

Planujemy dokonać wymiany aut służbowych na nowe. Słyszałem, że w tym zakresie były duże zmiany. Jak wpływają one na zapisy ewidencyjne?

Tak, ustawa z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła wiele zmian związanych z podatkowym rozliczaniem samochodów osobowych. Wymuszają one też zmiany w sposobie księgowania kosztów dotyczących tych aut. Zapisy w księgach rachunkowych są przecież źródłem informacji do rozliczeń podatkowych.

Po pierwsze, dodano art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT i zmieniono art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Teraz 25 proc. poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Ograniczenie to nie dotyczy aut pracowników używanych na potrzeby działalności pracodawcy, jest też odrębne ograniczenie dla aut przedsiębiorców. Wprowadzenie tego limitu powoduje, iż w księgach rachunkowych należy wyodrębnić konta analityczne, na których będą ujmowane koszty uznawane jako podatkowe i te niepodatkowe.

Przypomnieć trzeba, że zgodnie z art. 23 ust. 5a ustawy o PIT i art. 16 ust. 5a ustawy o CIT poniesione wydatki, które podlegają limitowaniu w związku z samochodami osobowymi, obejmują także podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o VAT nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony VAT, w tej części, w jakiej zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. [przykłady 1 i 2]


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (2)

  • podatnik(2018-12-14 09:14) Zgłoś naruszenie 80

    Ciągłe zmiany.Można już ogłupieć!Czy w końcu będą przepisy,które przynajmniej przez dekadę nie ulegać będą zmianom?

    Odpowiedz
  • dziadek(2018-12-14 10:14) Zgłoś naruszenie 30

    o i już wiem o czym mówił z mównicy sejmowej pan premier. to tak jw wyglądają uproszczenia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane