statystyki

W nowym roku w księgach ujmiemy nowy sposób rozliczania samochodów

14.12.2018, 07:00
Ograniczeniu od 2019 r. podlegały będą też składki na ubezpieczenie samochodu osobowego.

Ograniczeniu od 2019 r. podlegały będą też składki na ubezpieczenie samochodu osobowego.źródło: ShutterStock

Planujemy dokonać wymiany aut służbowych na nowe. Słyszałem, że w tym zakresie były duże zmiany. Jak wpływają one na zapisy ewidencyjne?

Tak, ustawa z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła wiele zmian związanych z podatkowym rozliczaniem samochodów osobowych. Wymuszają one też zmiany w sposobie księgowania kosztów dotyczących tych aut. Zapisy w księgach rachunkowych są przecież źródłem informacji do rozliczeń podatkowych.

Po pierwsze, dodano art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT i zmieniono art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Teraz 25 proc. poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Ograniczenie to nie dotyczy aut pracowników używanych na potrzeby działalności pracodawcy, jest też odrębne ograniczenie dla aut przedsiębiorców. Wprowadzenie tego limitu powoduje, iż w księgach rachunkowych należy wyodrębnić konta analityczne, na których będą ujmowane koszty uznawane jako podatkowe i te niepodatkowe.

Przypomnieć trzeba, że zgodnie z art. 23 ust. 5a ustawy o PIT i art. 16 ust. 5a ustawy o CIT poniesione wydatki, które podlegają limitowaniu w związku z samochodami osobowymi, obejmują także podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o VAT nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony VAT, w tej części, w jakiej zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. [przykłady 1 i 2]


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (2)

  • podatnik(2018-12-14 09:14) Zgłoś naruszenie 80

    Ciągłe zmiany.Można już ogłupieć!Czy w końcu będą przepisy,które przynajmniej przez dekadę nie ulegać będą zmianom?

    Odpowiedz
  • dziadek(2018-12-14 10:14) Zgłoś naruszenie 30

    o i już wiem o czym mówił z mównicy sejmowej pan premier. to tak jw wyglądają uproszczenia

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane