statystyki

Skarbówka przegrała VAT od wiatraków

autor: Patrycja Dudek22.11.2018, 07:05; Aktualizacja: 22.11.2018, 08:22
To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego

To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnegoźródło: ShutterStock

Zagraniczna spółka, która podjęła się w Polsce budowy trzech elektrowni wiatrowych, nie musiała rozliczać podatku od dostawy turbin. Było to odrębne świadczenie, a nie element kompleksowej usługi budowlanej.

To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa miała zostać rozstrzygnięta już rok temu, ale na przeszkodzie stanęły kwestie proceduralne, w sprawie właściwości organu podatkowego. Doprowadziły one do wydania uchwały z 26 lutego 2018 r. (sygn. akt I FPS 6/17).

Teraz też NSA zastanawiał się nad przekazaniem sprawy – tym razem jednak do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. – Przygotowaliśmy nawet treść pytania prejudycjalnego, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że w tej sprawie dostawa turbin (zasadniczego elementu elektrowni) jest świadczeniem odrębnym, a nie kompleksową usługą budowlaną – wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane