Lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 7-procentowym VAT-em – tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa Finansów. Oznacza to wzrost stawki VAT na te leki z 7 do 23 proc.
Wątpliwości do tych propozycji zgłaszają organizacje pozarządowe zajmujące się opieką nad zwierzętami, m.in. fundacja "Viva!". Jak powiedział w rozmowie z PAP Cezary Wyszyński, wprowadzenie takich zmian oznacza przede wszystkim wzrost kosztów utrzymania schronisk.
"Będzie to problem dla wielu fundacji, które prowadzą schroniska dla zwierząt. Także adopcja będzie się wiązała z większymi kosztami utrzymania zwierzęcia" – wskazał Wyszyński.
"Prawie każde schronisko ma budżet na tzw. styk, dlatego kilka tysięcy złotych więcej miesięcznie jest problemem. Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami, np. naprawą bud czy zmniejszaniem etatów" – dodał.
Wyszyński zaznaczył, że projekt przygotowany przez MF nie był jeszcze konsultowany z fundacją. Wymienił inne pomysły na pozyskanie dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa. Wskazał m.in. na opodatkowanie hodowców zwierząt.
"Hodowla zwierząt takich jak psy jest działalnością rolniczą, większość hodowców nie płaci podatku dochodowego od swojej działalności. Druga rzecz to np. chów zwierząt futerkowych, który jest działem specjalnym produkcji rolnej, dlatego płaci mikropodatki" – mówił Wyszyński.
Wskazał także na wprowadzenie kas fiskalnych dla dorożek na trasie do Morskiego Oka. "Tych pomysłów jest kilka. Chętne ministerstwu podpowiemy jak te pieniądze znaleźć, ale nie kosztem bezdomnych zwierząt i organizacji społecznych, a przerzucając je na organizacje, które i tak mają bardzo duże dochody" – powiedział.
Do projektu Ministerstwa Finansów, będącego na etapie opiniowania, dołączone jest wiele załączników. W załączniku zawierającym proponowany wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 7 proc. znajdują się "produkty lecznicze – z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych". Chodzi o produkty "dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego oraz te, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską".
Jednocześnie proponowany załącznik do projektu ustawy zawiera pozycję "usługi weterynaryjne" na liście towarów i usług objętych 7-procentowym VAT-em.
Dotychczas odpowiedni załącznik obowiązującej ustawy o VAT przewidywał 7-procentową stawkę podatku na "podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne". Zapis precyzuje, że chodzi "wyłącznie o produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego".