Sprzedaż ze składu celnego nie zawsze bez VAT

21.11.2018, 07:00; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:26
Obowiązek podatkowy przy imporcie wiąże się z powstaniem długu celnego.

Obowiązek podatkowy przy imporcie wiąże się z powstaniem długu celnego.źródło: ShutterStock

 Zbycie towarów ze składu celnego i wywóz ich poza UE to dostawa opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Można ją uznać za eksport, o ile spełnione są ustawowe przesłanki – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która kupuje towary spoza Unii Europejskiej, wprowadza je do składu celnego, a następnie sprzedaje – również poza UE. Towary są więc objęte procedurą składu celnego, a w przypadku sprzedaży kontrahentowi spoza Unii – procedurą powrotnego wywozu. Ponieważ nie powstaje dług celny, więc spółka nie ujmowała transakcji przywozu i wywozu w deklaracji VAT-7.

Zaakceptował to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, ale minister finansów zmienił korzystną dla firmy interpretację. Potwierdził wprawdzie, że objęcie towaru procedurą składu celnego nie powoduje powstania długu celnego (zgodnie z art. 98 ust. 1 lit. a Wspólnotowego Kodeksu Celnego). Stwierdził jednak, że taka transakcja podlega ustawie o VAT, ponieważ jest importem (art. 2 pkt 7 tej ustawy).

Minister uznał, że także późniejsza sprzedaż towaru w składzie celnym podmiotowi spoza UE jest objęta VAT. Wyjaśnił, że można ją uznać za eksport (z 0 proc.), tylko jeśli spełnione są warunki z art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy o VAT. W przeciwnym razie zastosowanie ma stawka 23 proc.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane