statystyki

VAT: Lepiej najpierw dzielić działki, a potem sprzedawać

autor: Łukasz Zalewski15.10.2018, 08:03; Aktualizacja: 15.10.2018, 08:07
działka

Podatnik uważał, że skorzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, ponieważ będzie to dostawa terenów niezabudowanych, innych niż budowlane.źródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik najpierw uzyskał decyzję o warunkach zabudowy dla całego terenu, a następnie podzielił, to do celów VAT jest związany pierwotną decyzją. Sprzedaż mniejszych działek będzie więc już dostawą terenów budowlanych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny prowadzącego działalność w zakresie handlu nieruchomościami. Był on właścicielem dużej działki rolnej, nieujętej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zamierzał wybudować na niej cztery domy jednorodzinne. Na jego wniosek wójt gminy wydał więc decyzję o warunkach zabudowy.

Potem jednak mężczyzna zmienił plany i podzielił działkę na cztery mniejsze. Zamierzał je sprzedać.

Spór sprowadzał się do tego, czy ich sprzedaż będzie dostawą terenów budowlanych (z 23 proc. VAT) czy rolnych (zwolnioną z VAT).


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane