statystyki

Czy pośrednictwo w sprzedaży metali oraz kamieni szlachetnych wyklucza zwolnienie podmiotowe z VAT

autor: Marcin Szymankiewicz09.11.2018, 18:00
Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczy kwotę 200 tys. zł, zwolnienie traci moc.

Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczy kwotę 200 tys. zł, zwolnienie traci moc.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca niebędący zarejestrowanym podatnikiem VAT (korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o świadczenie usług stałego pośrednictwa.

Ma to się odbywać na podstawie umowy agencyjnej za wynagrodzeniem, a przy zawieraniu umów na rzecz oraz w imieniu zleceniodawcy – w zakresie sprzedaży metali oraz kamieni szlachetnych, w tym biżuterii, złota, srebra, monet kolekcjonerskich oraz przerabiania złomu inwestycyjnego (tj. w obrocie towarami wymienionymi w załączniku nr 12 do ustawy o VAT). Czy wynagrodzenie (prowizja), jakie otrzyma przedsiębiorca z tytułu takiego pośrednictwa, będzie miało wpływ na możliwość korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?

Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z art. 113 ust. 2 ustawy o VAT do wartości ww. sprzedaży nie wlicza się:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT,

c) usług ubezpieczeniowych


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane