Opinia fiskusa pozwoli uniknąć zapłaty podatku u źródła

autor: Magdalena Majkowska19.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.11.2018, 07:56
Zasadniczo polska firma powinna potrącać od takich należności podatek u źródła, może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku.

Zasadniczo polska firma powinna potrącać od takich należności podatek u źródła, może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku.źródło: ShutterStock

Warto jak najszybciej występować o opinie w sprawie stosowania zwolnienia z daniny przy wypłatach za granicę należności przekraczających 2 mln zł.

Ma to związek ze zmianą od 1 stycznia 2019 r. zasad poboru podatku u źródła od niektórych należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom (m.in. odsetek, należności licencyjnych, dywidend czy płatności za usługi niematerialnej).

Prezydent podpisał już nowelizację. Teraz czeka ona na publikację w Dzienniku Ustaw.

Nowa reguła

Zasadniczo polska firma powinna potrącać od takich należności podatek u źródła, może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku. Wynikają one z ustawy o CIT (np. w stosunku do odsetek, czy dywidend) oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (w przypadku należności za usługi niematerialne). Od przyszłego roku możliwość wypłat z zastosowaniem zwolnień zostanie ograniczona limitem 2 mln zł. Zasadą będzie, że jeżeli firma wypłaci zagranicznemu kontrahentowi należności przekraczające łącznie w roku podatkowym 2 mln zł, to do nadwyżki ponad tę kwotę nie będzie mogła stosować zwolnień podatkowych, tylko musi pobrać podatek u źródła.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane