statystyki

Zbyt duża liczba interpretacji powoduje chaos i dezinformację [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek19.11.2018, 07:21; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:03
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Zbyt duża liczba interpretacji powoduje chaos i dezinformacjęźródło: ShutterStock

- Jedynym sposobem, który pozwoliłby na odciążenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, jest przedsąd, jak w Sądzie Najwyższym - mówi Jacek Brolik w rozmowie z DGP.

Ze sprawozdań o działalności sądów administracyjnych wynika, że liczba skarg w sprawach dotyczących interpretacji podatkowych wyraźnie się zmniejszyła.

Tak, przede wszystkim w sądach wojewódzkich. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym nadal notujemy duży wpływ. Jedynym sposobem, który pozwoliłby na odciążenie sądu kasacyjnego jest przedsąd, jak w Sądzie Najwyższym. Dopóki go nie będzie, dopóty rozpoznawać będziemy merytorycznie wszystkie kasacje, w szczególności według kolejności ich wpływu, bez względu na to, czy dotyczą decyzji, a więc spraw, na rozwiązanie których podatnicy z niecierpliwością czekają, czy interpretacji dotyczących stanów przyszłych i często jedynie hipotetycznych. Bez znaczenia jest również w tej chwili kwota – spory o 100 zł rozpoznajemy na równi z tymi za 5 mln zł. Wielu skarżących bezpodstawnie traktuje NSA jak czwartą instancję postępowania administracyjnego.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2017 r. wydano 10 tys. interpretacji mniej. Być może przedsąd wcale nie będzie konieczny, bo problem sam się rozwiąże?

Uważam, że zmniejszenie liczby spraw do rozpoznania wpłynęłoby na wzrost poziomu rozpoznania tych, które rzeczywiście i często bardzo pilnie wymagają oceny prawnej. NSA jest sądem rangi Sądu Najwyższego, nie może być traktowany jak zakład pracy i oceniany z punktu widzenia jego wydajności.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2018-11-20 08:27) Zgłoś naruszenie 11

    co to za "prawo" które wymaga tylu interpretacji. a czy przypadkiem interpretacje nie wymagają kolejnych interpretacji?? a swoją drogą czy w całym tzw resorcie jest 1 ( jedna) osoba co przeczytała idąc za prof Modzelewskim 1,5 miliona str maszynopisu przypisów do ustawy VAT? jest? rozumienie daruję

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane