statystyki

Mimo przedawnienia długu nie trzeba płacić PIT

autor: Patrycja Dudek19.11.2018, 07:19; Aktualizacja: 19.11.2018, 08:14
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

Chodziło o małżonków, którzy nie spłacali kredytu w banku.źródło: ShutterStock

Skarbówka nie powinna żądać podatku od osób, których zobowiązania się przedawniły. Przychodu nie ma, bo mimo przedawnienia wierzyciel nadal może domagać się realizacji świadczenia. Takie jest sedno ostatnich przełomowych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Dotychczas sądy orzekały inaczej („Kto nie musi już spłacać długu, ten osiągnął przychód”, DGP nr 23/18).

Chodziło o małżonków, którzy nie spłacali kredytu w banku. Chciał on odzyskać pieniądze na drodze sądowej, ale dłużnicy podnieśli zarzut przedawnienia. Bank nie miał innego wyjścia jak go uznać i odstąpić od dochodzenia roszczenia. W efekcie sąd postępowanie umorzył.

Po przegranej w sądzie bank wystawił podatnikom informacje PIT-8C. Wynikało z nich, że muszą rozliczyć podatek od kredytu, którego nie spłacili. Podatnicy zapytali fiskusa, czy muszą go uregulować, bo choć bank zrezygnował z dochodzenia roszczenia na drodze sądowej, zobowiązanie nadal istniało (bank go nie umorzył).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane