statystyki

Opinia fiskusa pozwoli uniknąć zapłaty podatku u źródła

autor: Magdalena Majkowska19.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 19.11.2018, 07:56
Zasadniczo polska firma powinna potrącać od takich należności podatek u źródła, może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku.

Zasadniczo polska firma powinna potrącać od takich należności podatek u źródła, może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku.źródło: ShutterStock

Warto jak najszybciej występować o opinie w sprawie stosowania zwolnienia z daniny przy wypłatach za granicę należności przekraczających 2 mln zł.

Ma to związek ze zmianą od 1 stycznia 2019 r. zasad poboru podatku u źródła od niektórych należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom (m.in. odsetek, należności licencyjnych, dywidend czy płatności za usługi niematerialnej).

Prezydent podpisał już nowelizację. Teraz czeka ona na publikację w Dzienniku Ustaw.

Nowa reguła

Zasadniczo polska firma powinna potrącać od takich należności podatek u źródła, może jednak korzystać ze zwolnień z tego obowiązku. Wynikają one z ustawy o CIT (np. w stosunku do odsetek, czy dywidend) oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (w przypadku należności za usługi niematerialne). Od przyszłego roku możliwość wypłat z zastosowaniem zwolnień zostanie ograniczona limitem 2 mln zł. Zasadą będzie, że jeżeli firma wypłaci zagranicznemu kontrahentowi należności przekraczające łącznie w roku podatkowym 2 mln zł, to do nadwyżki ponad tę kwotę nie będzie mogła stosować zwolnień podatkowych, tylko musi pobrać podatek u źródła.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane