statystyki

Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

autor: Łukasz Zalewski19.11.2018, 09:00; Aktualizacja: 15.12.2018, 11:59
Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT

Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VATźródło: ShutterStock

Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

Obecne przepisy (wprowadzone w 2011 r.) przewidują, że stawki 8 proc. i 23 proc. VAT będą stosowane do końca 2018 r. Od 2019 r. powinny więc spaść do poziomu 7 i 22 proc. Rząd przygotował jednak nowelizację ustawy o VAT, która przewiduje wprowadzenie na stałe stawek na poziomie 8 i 23 proc. w przyszłym roku i kolejnych latach. W przepisach nie będzie więc końcowej daty stosowania podwyższonych stawek.

Projekt zakłada jednocześnie, że obniżka o 1 pkt proc. będzie możliwa, pod warunkiem że pozwoli na to stan finansów publicznych. Decydujące tu będą dwa wskaźniki:

Według prognoz oba wskaźniki łącznie mogą zostać spełnione nie wcześniej niż za trzy lata. Oznacza to, że do tego czasu będziemy stosować stawki podwyższone. Dotyczy to również stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych i ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych.

Planowane wejście w życie:

1 stycznia 2019 r.

Etap legislacyjny:

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (druk sejmowy nr 2995) wpłynął do Sejmu.

Projekt dotyczy m.in. zmian w opodatkowaniu bonów podatkiem od towarów i usług. Jest to związane z koniecznością implementacji do 31 grudnia 2018 r. dwóch dyrektyw unijnych:

Celem dyrektywy 2016/1065 jest uproszczenie, modernizacja i ujednolicenie przepisów dotyczących VAT mających zastosowanie do bonów na towary lub usługi. Wprowadza ona definicję bonów na towary lub usługi i rozróżnia ich rodzaje oraz reguluje zasady opodatkowania transakcji z użyciem bonów, jak również określa podstawę opodatkowania dla bonów różnego przeznaczenia.

Z kolei celem dyrektywy 2017/2455 jest zmniejszenie kosztów i uciążliwości związanych z rozliczaniem podatku VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich niż usługodawca.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane