Celnicy zbadają, czy alkohol w preparatach biobójczych nie został odkażony i następnie oferowany do spożycia. Kontrole obejmą też płyn do e-papierosów i tytoniowe wyroby nowatorskie. Browary, które produkują piwa smakowe, będą musiały powiadamiać fiskusa, w którym momencie dodały miód lub inny bezalkoholowy dodatek do trunku.
Takie rozwiązania przewiduje opublikowany już projekt zmiany rozporządzenia ministra finansów w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych.

Podejrzany alkohol

Preparaty biobójcze są zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach nie większych niż 20 l. Dzięki temu sprzedawca jest zwolniony z prowadzenia rejestru odbiorców alkoholu skażonego (zgodnie z art. 138t ustawy o podatku akcyzowym). Na dodatek fiskus nie ma możliwości skontrolowania sposobu wykorzystania takich preparatów, jeśli ich sprzedaż jest dokumentowana paragonem.
Tymczasem kontrole wykazały, że na rynek trafia alkohol z preparatów biobójczych. Co więcej, zdarza się, że oferowany klientom alkohol ciągle jeszcze jest skażony.
Ministerstwo Finansów chce więc wprowadzić kontrole stałe w podmiotach, które magazynują, przyjmują lub oferują do sprzedaży całkowicie lub częściowo skażony alkohol (głównie ten, który znajduje się w preparatach biobójczych). Będą one odbywały się tylko tam, gdzie wystąpi o nie podatnik albo fiskus sam uzna, że są konieczne. W praktyce oznacza to, że urzędnicy celno-skarbowi będą towarzyszyć przedsiębiorcom przy większości prowadzonych przez nich czynności.

Piwa i e-papierosy

Kolejna zmiana ma związek z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 maja 2018 r. w sprawie Kompanii Piwowarskiej (sygn. akt C-30/17). TSUE orzekł wtedy, że dosłodzenie gotowego piwa syropem, cukrem, miodem bądź aromatami nie wpływa na podstawę opodatkowania, a tym samym na stawkę akcyzy.
Browary będą musiały więc podawać fiskusowi, w którym momencie dodały do piwa produkty słodzące.
Celnicy skontrolują także produkcję, magazynowanie, wydawanie, przewożenie i stosowanie płynu do e-papierosów oraz tytoniowych wyrobów nowatorskich. Sprawdzą również, czy jest na nich banderola.
Etap legislacyjny
Projekt w uzgodnieniach międzyresortowych