statystyki

Nadchodzą lepsze czasy dla producentów cydru

autor: Mariusz Szulc30.05.2018, 07:53; Aktualizacja: 30.05.2018, 08:11
Wzrośnie też moc piwa (z 2,8 proc. zawartości alkoholu do 3,5 proc.), na które państwa członkowskie będą mogły nakładać bardzo niską akcyzę (poniżej poziomu minimalnego)

Wzrośnie też moc piwa (z 2,8 proc. zawartości alkoholu do 3,5 proc.), na które państwa członkowskie będą mogły nakładać bardzo niską akcyzę (poniżej poziomu minimalnego)źródło: ShutterStock

Z rynku znikną nalewki na bazie odkażonego denaturatu, a cydr i piwo o niewielkiej zawartości alkoholu potanieją.

Na takie skutki swojego najnowszego pomysłu liczy Komisja Europejska. Chodzi o projekt nowelizacji unijnej dyrektywy 92/83, dotyczącej opodatkowania akcyzą wyrobów alkoholowych. O tym, że zmiany są konieczne, Bruksela informowała już pod koniec sierpnia 2015 r. Ogłoszono wówczas szerokie konsultacje z udziałem grup konsumenckich, producentów oraz handlowców. Teraz poznaliśmy szczegóły rozwiązań, które mają wejść w życie od początku 2020 r.

Na zmianach skorzystają przede wszystkim najmniejsi, niezależni producenci cydru. Będzie im przysługiwać prawo do obniżonej (nawet o połowę w stosunku do podstawowej) stawki akcyzy. Warunkiem jest, aby nie przekroczyli poziomu produkcji 15 tys. hektolitrów trunku rocznie. Przy okazji Bruksela zdefiniowała, czym jest cydr. Z projektu wynika, że jest to napój o „rzeczywistej zawartości alkoholu przekraczającej 1,2 proc. obj., ale nieprzekraczającej 8,5 proc. obj., uzyskiwany wyłącznie w wyniku fermentacji soku jabłkowego lub gruszkowego lub obydwu tych soków i bez dodawania jakiegokolwiek innego alkoholu lub napoju alkoholowego”.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane