Exit tax po polsku: Podatek od wyjścia uniemożliwi odliczanie strat

autor: Magdalena Majkowska23.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 23.10.2018, 14:18
Potrzeba uwzględnienia powiązania dochodu z niezrealizowanych zysków ze stratami z lat ubiegłych uwidacznia się jeszcze wyraźniej w przypadku transferu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Potrzeba uwzględnienia powiązania dochodu z niezrealizowanych zysków ze stratami z lat ubiegłych uwidacznia się jeszcze wyraźniej w przypadku transferu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.źródło: ShutterStock

Polski exit tax nie pozwoli na łączenie dochodu z przeniesienia składnika majątku z wynikiem z działalności gospodarczej.

To oznacza, że firmowej straty nie będzie można kompensować dochodem na takim przeniesieniu.

Co więcej, nie będzie też możliwości rozliczenia straty z przeniesienia jednego składnika majątku z dochodem z przeniesienia innego składnika. Zgodnie z przepisami regulującymi exit tax taka strata w ogóle nie zostanie rozpoznana dla celów podatkowych.

Zdaniem ekspertów Deloitte przepisy w takim kształcie będą dyskryminować transfer aktywa za granicę względem jego zbycia w kraju.

Hipotetyczny dochód

Projekt zmian m.in. w PIT i CIT, wprowadzający od 2019 r. opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax) jest po pierwszym czytaniu w Sejmie (druk nr 2860).

– Celem exit taxu jest zapewnienie polskiemu fiskusowi możliwości opodatkowania tzw. cichych rezerw, czyli różnicy między wartością rynkową i podatkową składnika majątku, który opuszcza Polskę – mówi Jakub Żak, partner w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte. Chodzi o zrównanie na gruncie podatkowym sytuacji, w której firma przenosi składnik majątku za granicę, pozostając jego właścicielem, z jego sprzedażą w kraju.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane