statystyki

Exit tax po polsku: Podatek od wyjścia uniemożliwi odliczanie strat

autor: Magdalena Majkowska23.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 23.10.2018, 14:18
Potrzeba uwzględnienia powiązania dochodu z niezrealizowanych zysków ze stratami z lat ubiegłych uwidacznia się jeszcze wyraźniej w przypadku transferu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Potrzeba uwzględnienia powiązania dochodu z niezrealizowanych zysków ze stratami z lat ubiegłych uwidacznia się jeszcze wyraźniej w przypadku transferu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.źródło: ShutterStock

Polski exit tax nie pozwoli na łączenie dochodu z przeniesienia składnika majątku z wynikiem z działalności gospodarczej.

To oznacza, że firmowej straty nie będzie można kompensować dochodem na takim przeniesieniu.

Co więcej, nie będzie też możliwości rozliczenia straty z przeniesienia jednego składnika majątku z dochodem z przeniesienia innego składnika. Zgodnie z przepisami regulującymi exit tax taka strata w ogóle nie zostanie rozpoznana dla celów podatkowych.

Zdaniem ekspertów Deloitte przepisy w takim kształcie będą dyskryminować transfer aktywa za granicę względem jego zbycia w kraju.

Hipotetyczny dochód

Projekt zmian m.in. w PIT i CIT, wprowadzający od 2019 r. opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków (exit tax) jest po pierwszym czytaniu w Sejmie (druk nr 2860).

– Celem exit taxu jest zapewnienie polskiemu fiskusowi możliwości opodatkowania tzw. cichych rezerw, czyli różnicy między wartością rynkową i podatkową składnika majątku, który opuszcza Polskę – mówi Jakub Żak, partner w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte. Chodzi o zrównanie na gruncie podatkowym sytuacji, w której firma przenosi składnik majątku za granicę, pozostając jego właścicielem, z jego sprzedażą w kraju.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane