Zielone światło dla ważnych zmian w unijnym VAT i stawkach

autor: Mariusz Szulc03.10.2018, 08:02; Aktualizacja: 03.10.2018, 09:05
E-book

Portal gromadzący dane o przestępcach VAT ma pozwolić na lepszą analizę ryzyka wyłudzeńźródło: ShutterStock

Będzie można powszechnie, a nie tylko dla wybranych towarów, stosować mechanizm odwrotnego obciążenia. A także wprowadzić niższą stawkę VAT na e-booki i elektroniczne gazety.

– Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję zmian, która będzie zakładać obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 r. – poinformowała DGP minister finansów Teresa Czerwińska.

Niezależnie od tego unijny fiskus, celnicy i inne służby wymienią się z administracjami innych krajów UE m.in. informacjami o importowanych towarach (np. z Chin), numerach rejestracyjnych samochodów i przestępcach wyłudzających VAT. Poprawione zostaną również niektóre dzisiejsze przepisy dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Na każdą z tych zmian zgodziła się wczoraj rada unijnych ministrów finansów (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych, z ang. ECOFIN). Decyzja należy jeszcze do Rady UE, ale to już tylko formalność.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane