statystyki

Trzy sposoby na uniknięcie sporów o stawkę VAT

autor: Agnieszka Pokojska26.11.2018, 18:00
VAT

Od 1 kwietnia 2019 r. podatnik będzie mógł wystąpić o wiążącą informację stawkową (WIS).źródło: ShutterStock

Wiążące informacje: stawkowa, akcyzowa i taryfowa pozwolą ustalić, jaki powinien być podatek od danego towaru.

Wynika tak z projektu nowelizacji, której celem jest wprowadzenie tzw. matrycy stawek VAT. Projekt zakłada, że od 2020 r. stawki będą określone dla poszczególnych towarów według kodów nomenklatury scalonej CN (usługi mają być nadal klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w skrócie PKWiU). Stawki będą przyporządkowane do określonych grup towarów. Przykładowo, pieczywo nie będzie już opodatkowane różnymi stawkami w zależności od terminu przydatności, zawartości cukru, tłuszczu, wody i konserwantów (5 proc., 8 proc. i 23 proc.), ale jedną – 5 proc.

WIS pomoże podatnikom

Oprócz tej zmiany od 1 kwietnia 2019 r. podatnik będzie mógł wystąpić o wiążącą informację stawkową (WIS). Dziś ochronę w tym zakresie powinny dawać interpretacje podatkowe, ale praktyka odbiega od założeń. Fiskus oczekuje bowiem od podatników pytających o stawkę VAT, aby podali symbol PKWiU. Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest więc z góry przesądzona, a interpretacja i tak nie chroni, bo w trakcie kontroli urząd może podważyć podany przez przedsiębiorcę sposób zaklasyfikowania danego towaru do PKWiU.

– Teraz sytuacja diametralnie się zmieni, bo to organ podatkowy będzie musiał określić, jaki należy zastosować kod CN dla danego towaru lub PKWiU dla usługi – wyjaśnia Jakub Matusiak, dyrektor działu prawno-podatkowego PwC.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane