statystyki

Nietypowe wydatki mogą być kosztem. Ale nie u każdego

autor: Mariusz Szulc01.10.2018, 20:00
Które więc wydatki i kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Które więc wydatki i kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych?źródło: ShutterStock

Profesjonalny fotograf odliczy wydatki na ostronosa wykorzystywanego do filmów reklamowych. Co innego producent czajników turystycznych.

Które więc wydatki i kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych? Przedsiębiorcy od lat szukają odpowiedzi na to pytanie. Wskazówką mogą być najnowsze interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Egzotyczne zwierzęta i modeling

Za każdym razem odpowiedź zależy od specyfiki działania firmy.

– Wydatki na egzotyczną i ekskluzywną wodę mineralną, trufle, kawior i szampana podczas występu nie będą dziwić fiskusa, gdy pyta o nie agencja koncertowa sprowadzająca gwiazdy do Polski. Gdyby jednak chciał je odliczyć przeciętny przedsiębiorca, to wyglądałoby to w oczach fiskusa dość podejrzanie – tłumaczy Radosław Maćkowski, doradca podatkowy w MVP Tax.

Zwraca uwagę, że taką wykładnię potwierdził niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 sierpnia 2018 r. (sygn. akt II FSK 2394/16). W ustnym uzasadnieniu sędzia Grażyna Nasierowska wyjaśniła, że artystki nie można traktować jak przeciętnego podatnika, który idzie do fryzjera bądź kupuje getry. – To, co w przypadku Kowalskiego nie może być kosztem, nie wyklucza z góry kosztu w przypadku artysty – stwierdziła.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane