statystyki

Nietypowe wydatki mogą być kosztem. Ale nie u każdego

autor: Mariusz Szulc01.10.2018, 20:00
Które więc wydatki i kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Które więc wydatki i kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych?źródło: ShutterStock

Profesjonalny fotograf odliczy wydatki na ostronosa wykorzystywanego do filmów reklamowych. Co innego producent czajników turystycznych.

Które więc wydatki i kiedy można zaliczyć do kosztów podatkowych? Przedsiębiorcy od lat szukają odpowiedzi na to pytanie. Wskazówką mogą być najnowsze interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Egzotyczne zwierzęta i modeling

Za każdym razem odpowiedź zależy od specyfiki działania firmy.

– Wydatki na egzotyczną i ekskluzywną wodę mineralną, trufle, kawior i szampana podczas występu nie będą dziwić fiskusa, gdy pyta o nie agencja koncertowa sprowadzająca gwiazdy do Polski. Gdyby jednak chciał je odliczyć przeciętny przedsiębiorca, to wyglądałoby to w oczach fiskusa dość podejrzanie – tłumaczy Radosław Maćkowski, doradca podatkowy w MVP Tax.

Zwraca uwagę, że taką wykładnię potwierdził niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 sierpnia 2018 r. (sygn. akt II FSK 2394/16). W ustnym uzasadnieniu sędzia Grażyna Nasierowska wyjaśniła, że artystki nie można traktować jak przeciętnego podatnika, który idzie do fryzjera bądź kupuje getry. – To, co w przypadku Kowalskiego nie może być kosztem, nie wyklucza z góry kosztu w przypadku artysty – stwierdziła.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane