statystyki

NSA: Klauzula generalna wyklucza interpretację

autor: Łukasz Zalewski01.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 01.10.2018, 08:20
Chodziło o sześć spraw dotyczących tego samego wspólnika spółki z o.o.

Chodziło o sześć spraw dotyczących tego samego wspólnika spółki z o.o.źródło: ShutterStock

Jeżeli w sprawie może mieć zastosowanie klauzula generalna, to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmawia wszczęcia postępowania – orzekł NSA.

Chodziło o sześć spraw dotyczących tego samego wspólnika spółki z o.o. Zamierzał on podjąć wiele różnych czynności związanych z przekształceniami spółek i obrotem aktywami. Wystąpił więc o sześć interpretacji indywidualnych, które miały dotyczyć poszczególnych fragmentów planowanych działań.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił jednak wszczęcia postępowań. Miał bowiem wątpliwości, czy do opisanych zdarzeń nie będzie miała zastosowania klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji podatkowej). Zwrócił się więc do ministra finansów o opinię w tym zakresie (obecnie wydaje ją szef Krajowej Administracji Skarbowej).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawnik(2018-10-02 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    I ta praktyka będzie się rozszerzać. Przecież każda czynność, o którą przedsiębiorą pyta, wiąże się z faktem, że chce on zapłacić podatek niższy, niż maksymalnie można sobie wydumać. Więc (sic!) unika opodatkowania. ps. Zauważyliście, że ostatnio z ust polityków zniknął przymiotnik "agresywna" w zwrocie "optymalizacja podatkowa"? Teraz każde ułożenie stosunków tak, by podatek nie był maksymalny, jest podejrzane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane