statystyki

Ustawa o rachunkowości: Sprawozdania już teraz tylko cyfrowe

autor: Agnieszka Pokojska01.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 01.10.2018, 08:24
Od 1 października obowiązują też zmiany w ustawie o PIT i CIT dotyczące przesyłania dokumentów sprawozdawczych fiskusowi.

Od 1 października obowiązują też zmiany w ustawie o PIT i CIT dotyczące przesyłania dokumentów sprawozdawczych fiskusowi.źródło: ShutterStock

Od dziś bilans oraz rachunek zysków i strat można sporządzać tylko elektronicznie. Opatruje się albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo potwierdzonym profilem zaufanym.

Ma to związek z obowiązującymi od 1 października nowymi przepisamiy ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 395,ze zm.). Wprowadziła je nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398).

Od dziś nie można też już przesyłać skanów sprawozdań finansowych do KRS. Trzeba to zrobić w odpowiednim standardzie danych (XML/XSD). Na stronie Ministerstwa Finansów dostępne są wzory tych struktur logicznych i formaty sprawozdań. Nie ma ich tylko dla tych raportów, które są tworzone zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Obowiązujące od dziś nowości są związane ze zmianą, która weszła w życie 15 marca br. Od tego dnia sprawozdania muszą być przesyłane do rejestru sądowego przez system teleinformatyczny udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Tylko przejściowo można było do 30 września wysłać skany podpisanych ręcznie dokumentów papierowych. Skany te musiały być jednak opatrzone kwalifikowanym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane