statystyki

Fiskus może zarabiać na zamianie nieruchomości

autor: Patrycja Dudek01.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 01.10.2018, 08:26
To, że taka zamiana, w ramach tej samej gminy, jest dostawą, potwierdził w ubiegłym tygodniu trzykrotnie Naczelny Sąd Administracyjny.

To, że taka zamiana, w ramach tej samej gminy, jest dostawą, potwierdził w ubiegłym tygodniu trzykrotnie Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Miasta na prawach powiatu muszą zapłacić VAT, gdy oddają nieruchomości należące do zasobów Skarbu Państwa w zamian za własne mienie komunalne. Nie zawsze będzie to transakcja neutralna podatkowo.

To, że taka zamiana, w ramach tej samej gminy, jest dostawą, potwierdził w ubiegłym tygodniu trzykrotnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Efekt jest taki, że przy transakcji zamiany trzeba wystawić dwie faktury. Jedną na dostawę nieruchomości, której gmina wyzbywa się jako składnika majątku komunalnego, drugą – na dostawę nieruchomości wchodzącej w skład zasobu Skarbu Państwa – komentuje Agnieszka Bieńkowska, partner i doradca podatkowy w Gekko Taxens.

Wyjaśnia, że na obu fakturach sprzedawcą i nabywcą będzie ta sama gmina, która w jednej deklaracji VAT wykaże dwa zbycia i dwa nabycia jednocześnie.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zensen(2018-10-01 15:16) Zgłoś naruszenie 10

    Same kombinacje ! Znam administrację gminną, która sprzedaje nie swoje mienie na cudze nazwiska i interes kwitnie! Urzędasy są bezkarne! Nie sądzę, żeby to była charytatywna akcja. Oni się nikogo nie boją! Urząd Miasta o tym doskonale wie i udaję, że wszystko jest OK. Takiego państwa bezprawia jeszcze nie było !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane