statystyki

Fiskus może zarabiać na zamianie nieruchomości

autor: Patrycja Dudek01.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 01.10.2018, 08:26
To, że taka zamiana, w ramach tej samej gminy, jest dostawą, potwierdził w ubiegłym tygodniu trzykrotnie Naczelny Sąd Administracyjny.

To, że taka zamiana, w ramach tej samej gminy, jest dostawą, potwierdził w ubiegłym tygodniu trzykrotnie Naczelny Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Miasta na prawach powiatu muszą zapłacić VAT, gdy oddają nieruchomości należące do zasobów Skarbu Państwa w zamian za własne mienie komunalne. Nie zawsze będzie to transakcja neutralna podatkowo.

To, że taka zamiana, w ramach tej samej gminy, jest dostawą, potwierdził w ubiegłym tygodniu trzykrotnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Efekt jest taki, że przy transakcji zamiany trzeba wystawić dwie faktury. Jedną na dostawę nieruchomości, której gmina wyzbywa się jako składnika majątku komunalnego, drugą – na dostawę nieruchomości wchodzącej w skład zasobu Skarbu Państwa – komentuje Agnieszka Bieńkowska, partner i doradca podatkowy w Gekko Taxens.

Wyjaśnia, że na obu fakturach sprzedawcą i nabywcą będzie ta sama gmina, która w jednej deklaracji VAT wykaże dwa zbycia i dwa nabycia jednocześnie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zensen(2018-10-01 15:16) Zgłoś naruszenie 10

    Same kombinacje ! Znam administrację gminną, która sprzedaje nie swoje mienie na cudze nazwiska i interes kwitnie! Urzędasy są bezkarne! Nie sądzę, żeby to była charytatywna akcja. Oni się nikogo nie boją! Urząd Miasta o tym doskonale wie i udaję, że wszystko jest OK. Takiego państwa bezprawia jeszcze nie było !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane