statystyki

NSA: Optymalizacja była możliwa nawet bez zmiany właściciela

autor: Łukasz Zalewski25.09.2018, 07:17; Aktualizacja: 25.09.2018, 07:42
Problem polegał na tym, że część podatników wyodrębniała lokale na własną rzecz. NSA stwierdził wczoraj w uchwale, że takie działanie również pozwalało na optymalizację.

Problem polegał na tym, że część podatników wyodrębniała lokale na własną rzecz. NSA stwierdził wczoraj w uchwale, że takie działanie również pozwalało na optymalizację.źródło: ShutterStock

Po wyodrębnieniu lokalu z budynku nie trzeba było przenosić jego własności na innego podatnika, by zaoszczędzić na daninie – wynika z wczorajszej uchwały siedmiu sędziów NSA.

Uchwała dotyczyła stanu prawnego obowiązującego przed 2016 r. NSA potwierdził w niej, że optymalizacje w podatku od nieruchomości były zgodne z ówczesnymi przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Pozwalał na nie art. 3 ust. 5 w obowiązującym wtedy brzmieniu.

Optymalizacja polegała na tym, że po wyodrębnieniu własności lokali w budynku każdy ze współwłaścicieli płacił podatek od całej powierzchni swojego lokalu (zwykle była ona niewielka) oraz – tylko proporcjonalnie – od części wspólnej budynku (zwykle była duża). Było to znacznie mniej, niż gdyby opodatkować cały budynek.

Problem polegał na tym, że część podatników wyodrębniała lokale na własną rzecz. NSA stwierdził wczoraj w uchwale, że takie działanie również pozwalało na optymalizację.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane