statystyki

Minister objaśni, jak informować o optymalizacjach podatkowych

autor: Łukasz Zalewski10.10.2018, 07:42; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:47
Nie trzeba będzie informować fiskusa o krajowych schematach, jeśli przychody, koszty lub wartość aktywów podatnika nie przekraczają 10 mln euro.

Nie trzeba będzie informować fiskusa o krajowych schematach, jeśli przychody, koszty lub wartość aktywów podatnika nie przekraczają 10 mln euro.źródło: ShutterStock

Minister finansów wyda objaśnienia podatkowe, w których jasno wskaże, kto i jakie schematy podatkowe będzie musiał przesyłać – poinformował wiceminister finansów Filip Świtała podczas wczorajszej konferencji.

Wprawdzie była ona poświęcona projektowi nowej ordynacji podatkowej, ale nie zabrakło dyskusji o innych projektach, w tym o planowanym obowiązku informowania fiskusa o schematach (optymalizacjach) podatkowych. Wymóg ten ma wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z projektem nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ordynacji podatkowej (obecnej, nie nowej). Projekt jest już po I czytaniu w Sejmie.

Podczas konferencji przedstawiciele resortu wyjaśniali, że doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni i inni promotorzy będą musieli przekazywać jedynie schematy standaryzowane, w których nie będzie danych o klientach. To pozwoli respektować tajemnicę zawodową – zapewniano.

Wyjaśniono także, że nie trzeba będzie informować fiskusa o krajowych schematach, jeśli podatnik prowadzi działalność na niewielką skalę. Chodzi o firmy, których przychody, koszty lub wartość aktywów nie przekraczają 10 mln euro.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane