statystyki

Minister objaśni, jak informować o optymalizacjach podatkowych

autor: Łukasz Zalewski10.10.2018, 07:42; Aktualizacja: 10.10.2018, 07:47
Nie trzeba będzie informować fiskusa o krajowych schematach, jeśli przychody, koszty lub wartość aktywów podatnika nie przekraczają 10 mln euro.

Nie trzeba będzie informować fiskusa o krajowych schematach, jeśli przychody, koszty lub wartość aktywów podatnika nie przekraczają 10 mln euro.źródło: ShutterStock

Minister finansów wyda objaśnienia podatkowe, w których jasno wskaże, kto i jakie schematy podatkowe będzie musiał przesyłać – poinformował wiceminister finansów Filip Świtała podczas wczorajszej konferencji.

Wprawdzie była ona poświęcona projektowi nowej ordynacji podatkowej, ale nie zabrakło dyskusji o innych projektach, w tym o planowanym obowiązku informowania fiskusa o schematach (optymalizacjach) podatkowych. Wymóg ten ma wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z projektem nowelizacji ustaw o PIT, CIT i ordynacji podatkowej (obecnej, nie nowej). Projekt jest już po I czytaniu w Sejmie.

Podczas konferencji przedstawiciele resortu wyjaśniali, że doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni i inni promotorzy będą musieli przekazywać jedynie schematy standaryzowane, w których nie będzie danych o klientach. To pozwoli respektować tajemnicę zawodową – zapewniano.

Wyjaśniono także, że nie trzeba będzie informować fiskusa o krajowych schematach, jeśli podatnik prowadzi działalność na niewielką skalę. Chodzi o firmy, których przychody, koszty lub wartość aktywów nie przekraczają 10 mln euro.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane