Wina organu za błędny PIT zdejmie odpowiedzialność z podatnika

autor: Magdalena Majkowska24.09.2018, 07:50; Aktualizacja: 24.09.2018, 10:31
W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że w zeznaniu dojdzie do pomyłek zarówno z winy urzędu, jak i podatnika.

W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że w zeznaniu dojdzie do pomyłek zarówno z winy urzędu, jak i podatnika.źródło: ShutterStock

Jeżeli urząd skarbowy sporządzi zeznanie z błędami, to sam je poprawi, a podatnik uniknie odsetek za zwłokę. Na ulgowe traktowanie będą mogły liczyć także osoby, których zeznania zostaną zaakceptowane automatycznie, a wynikająca z nich dopłata nie zostanie uregulowana w terminie.

Już przy okazji najbliższych rozliczeń, tj. za 2018 r., fiskus zwolni niektórych podatników z obowiązku składania zeznań podatkowych. I tak, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie będą musiały samodzielnie wysyłać PIT-37 i PIT-38 (a za kolejny rok podatkowy – również przedsiębiorcy składający zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28). Chodzi o nową usługę Twój e-PIT.

Urząd wypełni za podatnika

Sporządzone przez KAS zeznania będą udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej na portalu podatkowym. Fiskus, na podstawie wszelkich dostępnych mu informacji, uwzględni w nim ulgi, przekaże 1 proc. podatku, a nawet zastosuje preferencyjny sposób rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem (o szczegółach pisaliśmy m.in. w artykule: Twój e-PIT zastąpi inne usługi fiskusa, DGP nr 103/2018). Podatnik będzie mógł się zapoznać z zeznaniem, zmodyfikować je, zaakceptować lub odrzucić, a nawet – nie zrobić nic. Wówczas PIT zostanie złożony automatycznie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane