statystyki

Wina organu za błędny PIT zdejmie odpowiedzialność z podatnika

autor: Magdalena Majkowska24.09.2018, 07:50; Aktualizacja: 24.09.2018, 10:31
W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że w zeznaniu dojdzie do pomyłek zarówno z winy urzędu, jak i podatnika.

W praktyce może się zdarzyć sytuacja, że w zeznaniu dojdzie do pomyłek zarówno z winy urzędu, jak i podatnika.źródło: ShutterStock

Jeżeli urząd skarbowy sporządzi zeznanie z błędami, to sam je poprawi, a podatnik uniknie odsetek za zwłokę. Na ulgowe traktowanie będą mogły liczyć także osoby, których zeznania zostaną zaakceptowane automatycznie, a wynikająca z nich dopłata nie zostanie uregulowana w terminie.

Już przy okazji najbliższych rozliczeń, tj. za 2018 r., fiskus zwolni niektórych podatników z obowiązku składania zeznań podatkowych. I tak, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie będą musiały samodzielnie wysyłać PIT-37 i PIT-38 (a za kolejny rok podatkowy – również przedsiębiorcy składający zeznania PIT-36, PIT-36L i PIT-28). Chodzi o nową usługę Twój e-PIT.

Urząd wypełni za podatnika

Sporządzone przez KAS zeznania będą udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej na portalu podatkowym. Fiskus, na podstawie wszelkich dostępnych mu informacji, uwzględni w nim ulgi, przekaże 1 proc. podatku, a nawet zastosuje preferencyjny sposób rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem (o szczegółach pisaliśmy m.in. w artykule: Twój e-PIT zastąpi inne usługi fiskusa, DGP nr 103/2018). Podatnik będzie mógł się zapoznać z zeznaniem, zmodyfikować je, zaakceptować lub odrzucić, a nawet – nie zrobić nic. Wówczas PIT zostanie złożony automatycznie.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane