statystyki

Kradzież pieniędzy nie zwalnia z PIT od odszkodowania

autor: Patrycja Dudek22.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:16
Spór toczył się jednak o odsetki. Mężczyzna uważał, że powinny one być zwolnione z PIT tak samo jak kwota główna.

Spór toczył się jednak o odsetki. Mężczyzna uważał, że powinny one być zwolnione z PIT tak samo jak kwota główna.źródło: ShutterStock

Mężczyzna, który wygrał w sądzie rekompensatę za utratę oszczędności ulokowanych w banku, musi zapłacić podatek od odsetek. Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza po raz kolejny, że odsetki od należności wypłacanych z opóźnieniem są opodatkowane, niezależnie od tego czy należność główna jest również z PIT, czy bez podatku. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Podatnik się sądzi, a budżet na tym zarabia” (DGP nr 95/2018).

Tym razem chodziło o mężczyznę, który wszystkie swoje oszczędności ulokował w banku sądząc, że będą tam bezpieczne. Stało się inaczej. Jedna z pracownic inwestowała pieniądze klientów bez ich dyspozycji, a następnie wyprowadzała je z ich kont.

Mężczyzna wniósł pozew do sądu. Wygrał odszkodowanie wraz z odsetkami naliczonymi od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.

Fiskus zgodził się co do tego, że zasądzona przez sąd kwota odszkodowania jest zwolniona z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT). Była bowiem wyłącznie rekompensatą za szkodę (nie obejmowała utraconych korzyści) i nie miała związku z działalnością gospodarczą mężczyzny.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane