statystyki

Kradzież pieniędzy nie zwalnia z PIT od odszkodowania

autor: Patrycja Dudek22.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:16
Spór toczył się jednak o odsetki. Mężczyzna uważał, że powinny one być zwolnione z PIT tak samo jak kwota główna.

Spór toczył się jednak o odsetki. Mężczyzna uważał, że powinny one być zwolnione z PIT tak samo jak kwota główna.źródło: ShutterStock

Mężczyzna, który wygrał w sądzie rekompensatę za utratę oszczędności ulokowanych w banku, musi zapłacić podatek od odsetek. Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza po raz kolejny, że odsetki od należności wypłacanych z opóźnieniem są opodatkowane, niezależnie od tego czy należność główna jest również z PIT, czy bez podatku. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Podatnik się sądzi, a budżet na tym zarabia” (DGP nr 95/2018).

Tym razem chodziło o mężczyznę, który wszystkie swoje oszczędności ulokował w banku sądząc, że będą tam bezpieczne. Stało się inaczej. Jedna z pracownic inwestowała pieniądze klientów bez ich dyspozycji, a następnie wyprowadzała je z ich kont.

Mężczyzna wniósł pozew do sądu. Wygrał odszkodowanie wraz z odsetkami naliczonymi od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.

Fiskus zgodził się co do tego, że zasądzona przez sąd kwota odszkodowania jest zwolniona z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT). Była bowiem wyłącznie rekompensatą za szkodę (nie obejmowała utraconych korzyści) i nie miała związku z działalnością gospodarczą mężczyzny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane