statystyki

NSA: Zatrudnieni jedzą za swoje pieniądze

autor: Patrycja Dudek03.10.2018, 08:02; Aktualizacja: 03.10.2018, 09:04
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pracownik, który czasowo zostaje przeniesiony do pracy poza miejsce stałego zamieszkania, musi płacić PIT od finansowanego przez pracodawcę wyżywienia

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pracownik, który czasowo zostaje przeniesiony do pracy poza miejsce stałego zamieszkania, musi płacić PIT od finansowanego przez pracodawcę wyżywieniaźródło: ShutterStock

Od posiłków fundowanych przez pracodawcę jest PIT, bo zatrudniony spożywa je niezależnie od wykonywania obowiązków służbowych, a więc zarówno w pracy, jak i w domu.

To wniosek z wczorajszego wyroku NSA. Chodziło o firmę nadzorującą budowę farm wiatrowych nad morzem, która wysyłała tam swoich pracowników. W umowach o pracę wpisano duży obszar geograficzny, w związku z czym wyjazdy na budowę nie były podróżami służbowymi uprawniającymi do diet, ryczałtów i innych należności.

Firma zapewniała jednak pracownikom na czas wyjazdu zakwaterowanie (mieli to zapisane w umowach o pracę) oraz wyżywienie. Przekonywała, że ma to służyć właściwemu wykonywaniu pracy, a nie korzyściom majątkowym. Powoływała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), argumentując, że świadczenia są spełniane w interesie pracodawcy, a nie pracownika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził, że zakwaterowanie faktycznie nie będzie przychodem zatrudnionych, bo w interesie pracodawcy jest, żeby praca była wykonywana poza miejscem zamieszkania. Co innego jednak wyżywienie – stwierdził dyrektor izby. Wyjaśnił, że wydatek na jedzenie jest ponoszony w interesie pracownika i przynosi mu wymierną korzyść, bo pracownik musi jeść, niezależnie od wykonywania obowiązków służbowych.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • przerwa śniadaniowa(2018-10-03 09:22) Zgłoś naruszenie 52

    Co za pokrętne tłumaczenie izby. Tak samo można stwierdzić, że pracownik musi spać niezależnie od wykonywanych obowiązków służbowych!

    Odpowiedz
  • inspektor skarbowy(2018-10-03 14:54) Zgłoś naruszenie 41

    sikać też musi. za wode w wc trzeba naliczyć PIT.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane