statystyki

Współwłaściciele też nie zapłacą daniny przy sprzedaży nieruchomości rolnej

autor: Patrycja Dudek04.09.2018, 06:29; Aktualizacja: 04.09.2018, 06:45
pole, rolnictwo, uprawa

Są też wyroki potwierdzające, że skoro bez podatku można zbyć część nieruchomości, to ta sama zasada dotyczy też zbycia udziału.źródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o PIT przetnie dotychczasowe spory o zwolnienie dla tych, którzy nie zbywają całości lub części gospodarstwa, lecz udział w jego współwłasności.

Chodzi o zmianę w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT. Obecnie przepis ten zwalnia z podatku przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem że grunty te nie utracą charakteru rolnego.

Chodzi o sprzedaż przed upływem pięciu lat od nabycia, bo po upływie tego okresu przychód w ogóle nie powstaje (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Dzięki zmianom zapowiedzianym w najnowszym projekcie nowelizacji PIT, CIT i ordynacji podatkowej zwolnienie ma nabrać szerszego charakteru. Ma objąć również przychód ze zbycia udziału w takiej nieruchomości. Zmiana ma wejść w życie w 2019 r.

Tylko całość lub część

Dziś toczą się o to spory, a orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego jest rozbieżne. Są wyroki niekorzystne dla podatników, z których wynika, że przychód ze zbycia udziału nie jest objęty zwolnieniem, bo przepis mówi tylko o sprzedaży całości lub części nieruchomości.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane