statystyki

Zbycie udziału w gruncie rolnym bez zwolnienia w PIT

autor: Patrycja Dudek08.05.2018, 17:00
Chodzi o zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem że grunty nie utracą charakteru rolnego.

Chodzi o zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem że grunty nie utracą charakteru rolnego.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedał 1/3 udziału w nieruchomości rolnej, musi zapłacić 19-proc. podatek. Zwolnienie jest tylko przy sprzedaży nieruchomości lub jej części – orzekł NSA.

Orzecznictwo NSA w tych sprawach jest od wielu lat rozbieżne. Są wyroki niekorzystne dla podatników (np. sygn. akt II FSK 2860/12), oraz takie, które potwierdzają prawo do zwolnienia (np. sygn. akt II FSK 469/17, II FSK 284/17, II FSK 719/12, II FSK 1076/11). Żaden ze składów NSA nie zdecydował się do tej pory skierować pytania pod uchwałę.

Chodzi o zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku przychody ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem że grunty nie utracą charakteru rolnego. Chodzi o sprzedaż przed upływem 5 lat od nabycia, bo po upływie tego okresu przychód w ogóle nie powstaje (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane