statystyki

Sprzedaż działki zamiennej także z podatkiem

autor: Mariusz Szulc14.11.2018, 07:08; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:24
Pytanie zadała kobieta, która przez 18 lat była właścicielką gruntu.

Pytanie zadała kobieta, która przez 18 lat była właścicielką gruntu.źródło: ShutterStock

 Kto został wywłaszczony z nieruchomości w zamian za inne grunty, musi odczekać pięć lat z ich sprzedażą, chyba że pieniądze ze zbycia przeznaczy na własny cel mieszkaniowy. W przeciwnym razie trzeba zapłacić 19-proc. PIT – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała kobieta, która przez 18 lat była właścicielką gruntu. Działka leżała na trasie planowanej inwestycji drogowej, w związku z czym starosta zdecydował w 2014 r. o wywłaszczeniu właścicielki. W zamian otrzymała ona od samorządu inną, mniej wartą nieruchomość oraz dopłatę pieniężną, która miała ostatecznie zrekompensować stratę.

Kobieta postanowiła sprzedać nową nieruchomość jeszcze przed upływem pięciu lat od uprawomocnienia się decyzji starosty. Zasadniczo, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT musiałaby w takim wypadku zapłacić 19-proc. podatek od uzyskanego dochodu. Nie minęło bowiem pięć lat od „nabycia” działki zamiennej.

Kobieta uważała jednak, że będzie mogła sprzedać nieruchomość zamienną bez podatku i to nie ze względu na ulgę mieszkaniową (z której nie planowała korzystać).


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane