statystyki

Koszty wyceny biegłego odliczane w momencie poniesienia

autor: Mariusz Szulc03.09.2018, 16:00
kalkulator, tabela, podatki

Spółka sądziła, że koszty tej wyceny podwyższą wartość początkową licencji dla celów amortyzacyjnych.źródło: ShutterStock

Nie można amortyzować nieodpłatnie nabytej licencji od wartości wyższej niż rynkowa – wyjaśnił dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka, która realizowała inwestycję w ramach partnerstwa z innym podmiotem. Partner spółki zobowiązał się zapewnić jej prawa do licencji na wykorzystywanie określonych programów komputerowych.

Spółka spodziewała się, że będzie miała problem z określeniem wartości takich licencji z uwagi na – jak tłumaczyła – unikatowy charakter programów komputerowych, które nie podlegają obrotowi rynkowemu. Liczyła się więc z koniecznością wyceny tej wartości przez niezależnego biegłego i to jeszcze przed wprowadzeniem licencji do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Spółka sądziła, że koszty tej wyceny podwyższą wartość początkową licencji dla celów amortyzacyjnych. Podkreślała, że bez wyceny biegłego nie mogłaby ustalić wartości rynkowej licencji, a następnie ich amortyzować. Powinna więc traktować je analogicznie jak koszty związane z zakupem – uważała.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane