statystyki

Koszty wyceny biegłego odliczane w momencie poniesienia

autor: Mariusz Szulc03.09.2018, 16:00
kalkulator, tabela, podatki

Spółka sądziła, że koszty tej wyceny podwyższą wartość początkową licencji dla celów amortyzacyjnych.źródło: ShutterStock

Nie można amortyzować nieodpłatnie nabytej licencji od wartości wyższej niż rynkowa – wyjaśnił dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka, która realizowała inwestycję w ramach partnerstwa z innym podmiotem. Partner spółki zobowiązał się zapewnić jej prawa do licencji na wykorzystywanie określonych programów komputerowych.

Spółka spodziewała się, że będzie miała problem z określeniem wartości takich licencji z uwagi na – jak tłumaczyła – unikatowy charakter programów komputerowych, które nie podlegają obrotowi rynkowemu. Liczyła się więc z koniecznością wyceny tej wartości przez niezależnego biegłego i to jeszcze przed wprowadzeniem licencji do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Spółka sądziła, że koszty tej wyceny podwyższą wartość początkową licencji dla celów amortyzacyjnych. Podkreślała, że bez wyceny biegłego nie mogłaby ustalić wartości rynkowej licencji, a następnie ich amortyzować. Powinna więc traktować je analogicznie jak koszty związane z zakupem – uważała.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane