statystyki

Są dwie metody rozliczania różnic kursowych

autor: Gabriela Suski15.05.2017, 09:33; Aktualizacja: 15.05.2017, 10:54
kalkulator, tabela, podatki

Podatnicy, którzy wybrali metodę rachunkową, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcychźródło: ShutterStock

W wyniku wyceny środków pieniężnych w euro znajdujących się na rachunku bankowym na dzień bilansowy pojawiły się różnice kursowe. Jaki będzie skutek ujęcia tych różnic kursowych w wyniku finansowym, rachunku przepływów pieniężnych i deklaracji podatku CIT w zależności od wybranej metody rozliczania różnic kursowych?

Zgodnie z ustawą o rachunkowości wybór metody rozliczania różnic kursowych nie ma wpływu na sposób prezentacji różnic kursowych w rachunku zysków i strat czy rachunku przepływów pieniężnych. Wybór ma znaczenie dla sporządzania deklaracji podatkowej. Jeżeli bowiem podatnik wybierze podatkową metodę rozliczenia różnic kursowych, to wszystkie różnice kursowe naliczone nie będą uznane dla celów podatkowych za koszt lub przychód. Jeżeli podatnik wybierze rachunkową metodę rozliczania różnic kursowych, to różnice kursowe naliczone będą uznane za przychód lub koszt w deklaracji podatkowej.

Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe dla potrzeb ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym mogą ustalać różnice kursowe na podstawie jednej z dwóch metod: podatkowej lub rachunkowej.

Metodę rachunkową mogą stosować tylko podmioty:

których sprawozdanie finansowe będzie poddawane corocznemu badaniu przez podmiot do tego uprawniony,

● stosujące w sposób ciągły wybraną metodę przez minimum trzy lata,

● które o wyborze tej metody powiadomiły urząd skarbowy.

Obowiązki wynikają z art. 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ar. 14b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane