statystyki

Jak wyceniać nieruchomość inwestycyjną

autor: Karolina Pawlak14.09.2018, 18:30; Aktualizacja: 15.09.2018, 15:50
Drugim modelem jest wycena tak, jak środki trwałe. Wartość nieruchomości jest taka sama, jak na koniec jej używania jako środek trwały.

Drugim modelem jest wycena tak, jak środki trwałe. Wartość nieruchomości jest taka sama, jak na koniec jej używania jako środek trwały.źródło: ShutterStock

 Posiadamy budynek w Niemczech, wcześniej mieliśmy tam biuro i magazyn. Teraz zaprzestaliśmy działalności, przy czym nie chcemy sprzedawać tej nieruchomości, lecz ją wynająć. Jak go pokazywać w księgach.

Budynki, które są użytkowane na potrzeby operacyjne jednostki, muszą być ujmowane w księgach rachunkowych jako środki trwałe zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.). Są nimi oczywiście pod warunkiem, iż są kompletne, zdatne do użytku i jednostka planuje wykorzystywać je w ramach podstawowej działalności przez okres powyżej 12 miesięcy.

Natomiast zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 17 u.r. jako inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych, wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są przez nią posiadane w celu osiągnięcia tych korzyści. 


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane