statystyki

Małżonek prowadzący działalność gospodarczą zapłaci podatek od całego najmu, a nie od połowy

autor: Patrycja Dudek25.07.2018, 07:18; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:28
O stawce podatku decyduje nie wspólnota majątkowa, ale działalność podatnika

O stawce podatku decyduje nie wspólnota majątkowa, ale działalność podatnikaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który sam wynajął lokal, bez udziału żony nieprowadzącej działalności gospodarczej, musi rozliczyć VAT od całego czynszu najmu, a nie tylko od połowy – orzekł wczoraj NSA.

Chodziło o podatnika, który wynajął innej osobie lokal użytkowy, należący do wspólnego majątku małżonków. Żona nie prowadziła działalności gospodarczej. Podatnik uważał, że powinien płacić VAT tylko od połowy czynszu najmu. Wskazywał, że fiskus prowadził już wcześniej czynności sprawdzające w stosunku do żony i wynikało z nich, że musi ona rozliczyć połowę podatku dochodowego. Uważał, że tak samo powinno być w VAT, z tą różnicą, że skoro żona nie jest podatnikiem VAT, to ta połowa czynszu powinna zostać nieopodatkowana.

Naczelnik urzędu skarbowego uważał, że podatek jest należny od całości czynszu. Zwrócił uwagę na zapisy w umowie najmu lokalu, z których wynikało, że przedsiębiorca wskazał jako wynajmującego tylko siebie. Oświadczył zarazem, że jest właścicielem lokalu użytkowego. Z umowy nie wynikało, by działał jako pełnomocnik żony, ani by umowa została zawarta przez oboje. Naczelnik przyjął więc, że usługę najmu świadczył wyłącznie przedsiębiorca. Tego samego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane