statystyki

Od najmu biurowego sprzętu nie ma podatku u źródła

autor: Łukasz Zalewski12.07.2018, 16:00
Jeśli komputery nie sterują pracą innych maszyn to są zwykłymi urządzeniami

Jeśli komputery nie sterują pracą innych maszyn to są zwykłymi urządzeniamiźródło: ShutterStock

Jeśli komputery sterują pracą innych maszyn, to są urządzeniami przemysłowymi. Jeśli nie, to są zwykłymi urządzeniami, a od opłat za ich wynajem z Niemiec nie trzeba potrącać w Polsce daniny – orzekł NSA

Sprawa dotyczyła firmy, która wynajmuje od niemieckiej spółki komandytowej komputery, serwery, drukarki itp. Polska firma posiada certyfikaty rezydencji wspólników niemieckiej spółki (którzy są w Niemczech podatnikami).

Spór sprowadzał się do tego, czy polska firma musi pobierać podatek u źródła od wynagrodzenia wypłacanego firmie spółce. Uważała, że nie, bo sprzęt komputerowy nie jest urządzeniem przemysłowym, a ponadto, skoro ma ona certyfikaty rezydencji, to nie ciążą na niej obowiązki płatnika.

Nie zgodził się z tym dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że polska spółka musi pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osiąganych przez niemiecką spółkę komandytową w związku z umową najmu komputerów. Opłaty, jakie płaci za wynajem, są bowiem należnościami licencyjnymi.

Fiskus zwrócił uwagę na to, że zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania należności licencyjne dotyczą również m.in. używania urządzeń przemysłowych. A – zdaniem organu podatkowego – urządzenia przemysłowe to również komputery i sprzęt komputerowy wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.

Fiskus dodał, że nie muszą być one wykorzystywane bezpośrednio przy produkcji. Wystarczy, że służą do prac biurowych w przedsiębiorstwie.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane