statystyki

Od najmu biurowego sprzętu nie ma podatku u źródła

autor: Łukasz Zalewski12.07.2018, 16:00
Jeśli komputery nie sterują pracą innych maszyn to są zwykłymi urządzeniami

Jeśli komputery nie sterują pracą innych maszyn to są zwykłymi urządzeniamiźródło: ShutterStock

Jeśli komputery sterują pracą innych maszyn, to są urządzeniami przemysłowymi. Jeśli nie, to są zwykłymi urządzeniami, a od opłat za ich wynajem z Niemiec nie trzeba potrącać w Polsce daniny – orzekł NSA

Sprawa dotyczyła firmy, która wynajmuje od niemieckiej spółki komandytowej komputery, serwery, drukarki itp. Polska firma posiada certyfikaty rezydencji wspólników niemieckiej spółki (którzy są w Niemczech podatnikami).

Spór sprowadzał się do tego, czy polska firma musi pobierać podatek u źródła od wynagrodzenia wypłacanego firmie spółce. Uważała, że nie, bo sprzęt komputerowy nie jest urządzeniem przemysłowym, a ponadto, skoro ma ona certyfikaty rezydencji, to nie ciążą na niej obowiązki płatnika.

Nie zgodził się z tym dyrektor izby skarbowej. Stwierdził, że polska spółka musi pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osiąganych przez niemiecką spółkę komandytową w związku z umową najmu komputerów. Opłaty, jakie płaci za wynajem, są bowiem należnościami licencyjnymi.

Fiskus zwrócił uwagę na to, że zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania należności licencyjne dotyczą również m.in. używania urządzeń przemysłowych. A – zdaniem organu podatkowego – urządzenia przemysłowe to również komputery i sprzęt komputerowy wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.

Fiskus dodał, że nie muszą być one wykorzystywane bezpośrednio przy produkcji. Wystarczy, że służą do prac biurowych w przedsiębiorstwie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane