statystyki

Rejestracja w VAT może zadziałać wstecz

autor: Patrycja Dudek27.08.2018, 04:43; Aktualizacja: 27.08.2018, 05:34
skoro spółka, rejestrując się dla celów VAT, wskazała jako datę wykonania pierwszej czynności opodatkowanej w Polsce sierpień 2015 r., to musi rozliczyć podatek należny od wszystkich realizowanych w tamtym czasie projektów.

skoro spółka, rejestrując się dla celów VAT, wskazała jako datę wykonania pierwszej czynności opodatkowanej w Polsce sierpień 2015 r., to musi rozliczyć podatek należny od wszystkich realizowanych w tamtym czasie projektów.źródło: ShutterStock

Podatnikiem nie można być wybiórczo. Spółka, która zarejestrowała się dla celów VAT w Polsce tylko na potrzeby realizacji jednego projektu, musi skorygować wcześniejsze rozliczenia i zapłacić odsetki, nawet jeśli jej kontrahenci poprawnie uiścili podatek na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Wyrok WSA w Warszawie dotyczył spółki budowlanej z Niemiec. We wniosku o interpretację poinformowała ona, że w latach 2015–2016 wykonała projekt na rzecz polskiego oddziału zagranicznej spółki (będącego w Polsce czynnym podatnikiem VAT). Wystawiła mu za to fakturę bez VAT, bo do rozliczenia w ramach odwrotnego obciążenia (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT w związku ze świadczeniem usługi związanej z nieruchomością położoną w Polsce, do której ma zastosowanie art. 28b).

W 2015 r. otrzymała też zlecenie od innej spółki (projekt nr 2), również będącej czynnym podatnikiem VAT. Ta transakcja także była objęta odwrotnym obciążeniem (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane