statystyki

Czy produkcja noży survivalowych wyklucza zwolnienie podmiotowe?

autor: Marcin Łukasiewicz11.05.2018, 18:00
Wytwarzane noże nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku, lecz służą raczej do przetrwania w dzikiej przyrodzie.

Wytwarzane noże nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku, lecz służą raczej do przetrwania w dzikiej przyrodzie.źródło: ShutterStock

Osoba fizyczna zamierza otworzyć działalność gospodarczą, w ramach której będzie wytwarzać noże survivalowe przeznaczone m.in. dla harcerzy i żołnierzy. Ostrza noży będą wykonane ze stali węglowej lub niskostopowej (ok. 55 proc. całego produktu), a rękojeść z micarty (włókna bawełnianego sprasowanego z żywicą fenolową) lub laminatu szklano-epoksydowego albo drewna, w zależności od modelu, co stanowi ok. 25 proc. całości produktu. Okładziny rękojeści przykręcone będą na śruby (4 proc.). Nóż będzie sprzedawany w komplecie z pochwą wykonaną z materiału o nazwie codura (polamid) – 10 proc., oraz tworzywa sztucznego PCV (6 proc.) lub skóry. Kod noży to 25.71.11.0 PKWiU. Wytwarzane przez podatnika noże nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku. Służą raczej do przetrwania w dzikiej przyrodzie, np. do rąbania drewna na ognisko, ciosania kołków, filetowania ryby czy dzielenia mięsa. Noże nie są sztućcami, nie są posrebrzane ani platerowane. W skład noży nie będą wchodzić też żadne metale szlachetne. Czy wytwarzając takie noże survivalowe, podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?

Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy (tj. zwolnień podmiotowych ze względu na wysokość obrotów), nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT. Z możliwości korzystania ze zwolnień podmiotowych wyłączają więc dostawy noży wskazanych w poz. 4 i 5 załącznika nr 12 do ustawy o VAT (patrz ramka).

Symbol PKWiU „ex” – oznacza zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (zob. art. 2 pkt 30 ustawy o VAT). Zatem umieszczenie tego oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania preferencji tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)”.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane