Osoba fizyczna zamierza otworzyć działalność gospodarczą, w ramach której będzie wytwarzać noże survivalowe przeznaczone m.in. dla harcerzy i żołnierzy. Ostrza noży będą wykonane ze stali węglowej lub niskostopowej (ok. 55 proc. całego produktu), a rękojeść z micarty (włókna bawełnianego sprasowanego z żywicą fenolową) lub laminatu szklano-epoksydowego albo drewna, w zależności od modelu, co stanowi ok. 25 proc. całości produktu. Okładziny rękojeści przykręcone będą na śruby (4 proc.). Nóż będzie sprzedawany w komplecie z pochwą wykonaną z materiału o nazwie codura (polamid) – 10 proc., oraz tworzywa sztucznego PCV (6 proc.) lub skóry. Kod noży to 25.71.11.0 PKWiU. Wytwarzane przez podatnika noże nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku. Służą raczej do przetrwania w dzikiej przyrodzie, np. do rąbania drewna na ognisko, ciosania kołków, filetowania ryby czy dzielenia mięsa. Noże nie są sztućcami, nie są posrebrzane ani platerowane. W skład noży nie będą wchodzić też żadne metale szlachetne. Czy wytwarzając takie noże survivalowe, podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?
Stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy (tj. zwolnień podmiotowych ze względu na wysokość obrotów), nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT. Z możliwości korzystania ze zwolnień podmiotowych wyłączają więc dostawy noży wskazanych w poz. 4 i 5 załącznika nr 12 do ustawy o VAT (patrz ramka).
Symbol PKWiU „ex” – oznacza zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (zob. art. 2 pkt 30 ustawy o VAT). Zatem umieszczenie tego oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania preferencji tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce „nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)”.
Ale wracając do meritum sprawy – podatnik zamierza wytwarzać noże survivalowe ze stali węglowej lub niskostopowej. Przy czym – w zależności od modelu – rękojeść ma być z różnych materiałów, a okładziny zostaną przytwierdzone do niej śrubami. Ponadto należy wskazać, że kod noży to 25.71.11.0 PKWiU. Wytwarzane noże nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku, lecz służą raczej do przetrwania w dzikiej przyrodzie. Nie będą też sztućcami, a przedsiębiorca nie zamierza ich ani posrebrzać, ani platerować. W skład noży nie będą wchodzić żadne metale szlachetne. W związku z powyższym, pomimo że noże survivalowe będą się mieścić w grupowaniu PKWiU, które zostało wskazane w załączniku nr 12 do ustawy o VAT (tj. PKWiU 25.71.11.0), to podatnik nie dokonuje dostaw towarów wymienionych w tym załączniku (tj. noży stołowych z ostrzami stałymi, srebrzonymi inaczej niż platerowane), w przypadku których nie można korzystać ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Potwierdzeniem tego jest fakt, że przedmiotowe noże survivalowe nie są sztućcami, nie są przeznaczone do codziennego użytku oraz nie są posrebrzane ani platerowane. Zatem podatnik, który zamierza produkować noże survivalowe (25.71.11.0. PKWiU), ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 października 2017 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.324.2017.1.JO).
Poz. Symbol PKWiU Nazwa towaru (grupy towarów)
Wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali
4 ex 25.71.11.0 Noże (z wyłączeniem noży do maszyn) i nożyczki oraz ostrza do nich – wyłącznie: noże stołowe z ostrzami stałymi, srebrzone inaczej niż platerowane
5 ex 25.71.14.0 Łyżki, widelce, łyżki wazowe, cedzaki, łopatki do nakładania tortów, noże do ryb, noże do masła, szczypce do cukru i podobne artykuły kuchenne lub stołowe – wyłącznie nakrycia stołowe srebrzone inaczej niż platerowane
Podstawa prawna
Art. 113 ust. 1, 9 i 13, załącznik nr 12 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).