statystyki

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak stosować split payment

autor: Agnieszka Pokojska16.07.2018, 08:25; Aktualizacja: 16.07.2018, 09:25
kasa, monety, pieniądze, finanse

Po raz kolejny, tym razem oficjalnie, MF potwierdziło, że rachunków VAT nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowegoźródło: ShutterStock

Opublikowane zostały urzędowe objaśnienia, jak rozliczać się z kontrahentami w podzielonej płatności. Kto się do nich zastosuje, będzie chroniony przed zmiennością wykładni fiskusa

Objaśnienia zostały bowiem wydane na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. Tłumaczą m.in., jak zwrócić kwotę podatku omyłkowo przekazaną na rachunek VAT lub co w sytuacji, gdy nabywca przelał sprzedającemu tylko równowartość daniny.

Nie trzeba zgłaszać

Po raz kolejny, tym razem oficjalnie, MF potwierdziło, że rachunków VAT nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Resort wyjaśnił, że wynika to ze specyfiki tego konta. Funkcjonuje ono tylko w powiązaniu z rachunkiem rozliczeniowym lub imiennym rachunkiem w SKOK, a nie jako samodzielne konto rozliczeniowe.

To ważna informacja, bo urzędy skarbowe często informowały inaczej. Pisaliśmy o tym w artykule „Jak płacić na rachunek VAT i z niego? Wyjaśniamy kolejne wątpliwości” (DGP nr 133/2018).

Można zwracać podatek

Inna dobra informacja – podatnik może zwrócić z konta VAT omyłkowo otrzymane płatności, które na nie trafiły (w szczególności, gdy zostały skierowane do niewłaściwego podmiotu).

Wcześniej MF stało na stanowisku, że jeśli na rachunek VAT omyłkowo zostało wpłacone za dużo (np. podatek na fakturze wynosi 800 zł, a wpłacono 1000 zł), to nie ma możliwości zwrotu z tego konta (w przykładzie – 200 zł). Kontrahenci mogli jedynie uzgodnić, że podatnik zwróci nabywcy 200 zł ze swojego rachunku rozliczeniowego.

MF zgadzało się na zwrot z rachunku VAT, tylko jeśli wpłacona kwota wynikała z faktury, a ta faktura była następnie skorygowana.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Kpiarz (2018-07-16 10:06) Zgłoś naruszenie 70

    Urzędy Skarbowe wprowadzają w błąd, przedsiębiorca musi się chronić ptzed zmiennością interpretacji przepisów, itd itd. To po prostu gnębienie przedsiębiorców w stylu podobnym do czasów komuny gdy z założenia urzędnicy skarbowi traktowali każdego przedsiębiorcę jak złodzieja i oszusta. I to ma być państwo prawa.??? Bardziej przypomina bur...........

    Odpowiedz
  • Justyna(2018-07-16 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, na stronie MF nie widnieje informacja o braku konieczności zgłoszenia rachunku VAT do urzędu skarbowego. Na jakiej podstawie Państwo to wnioskują i gdzie można w takim razie znaleźć oficjalny komunikat MF, na który się autor powołał?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane