statystyki

Wszystko co musisz wiedzieć o podzielonej płatności: Odpowiedzi na Wasze pytania o split payment

autor: Łukasz Zalewski12.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.07.2018, 07:57
podatek, księgowość, finanse

Czy za pomocą split payment można opłacać prywatne rachunki?źródło: ShutterStock

Czy za pomocą mechanizmu podzielonej płatności można opłacać prywatne rachunki? Czy może go stosować dom pomocy społecznej? To kolejne pytania napływające do naszej redakcji. Odpowiadamy na nie i zachęcamy do zadawania kolejnych na adres e-mailowy: splitpayment@infor.pl

Dom pomocy społecznej jest samorządową jednostką budżetową. Jej działalność jest zwolniona z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT. Wszelkie zakupy dokonywane przez tę placówkę nie podlegają odliczeniu VAT. Czy może ona stosować split payment?

TAK. Dom pomocy społecznej może płacić sprzedawcom w podzielonej płatności, ponieważ jako nabywca sam decyduje, w jaki sposób chce zapłacić sprzedawcy (usługodawcy) – czy na jego na rachunek rozliczeniowy przelać całą należność, czy tylko kwotę netto, a równowartość podatku na konto VAT.

Prawdopodobnie sam DPS nie będzie miał żadnej kwoty na swoim rachunku VAT, ponieważ jego sprzedaż opodatkowana jest objęta zwolnieniem. – Zatem na wystawionych przez niego fakturach nie pojawi się podatek należny, który nabywca usługi pomocy społecznej mógłby opłacić z użyciem mechanizmu podzielonej płatności i przez to zasilić rachunek VAT domu pomocy społecznej – zwraca uwagę Tomasz Wagner, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY.

Ekspert podkreśla jednak, że niezależnie od braku środków na rachunku VAT, podzieloną płatność można uruchomić z pieniędzy zgromadzonych na rachunku bieżącym.

Prawdopodobnie natomiast DPS – skoro nie odlicza podatku naliczonego – nie będzie miał możliwości zastosowania ustawowych zachęt do użycia split payment.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane