MF: Nie każdy leasingobiorca zapłaci podatek od nieruchomości komercyjnych

autor: Katarzyna Jędrzejewska09.07.2018, 08:27; Aktualizacja: 09.07.2018, 08:52
biznes, prawo, biurowiec

Problem pojawia się przy leasingu finansowym, bo przy tego rodzaju umowie jej przedmiot (budynek) amortyzuje korzystający. Oznaczałoby to, że leasingobiorca musi płacić minimalny podatek dochodowy, choć nie jest właścicielem ani współwłaścicielem budynku.źródło: ShutterStock

Kto bierze budynek w leasing finansowy i nie udostępnia go dalej, ten nie płaci podatku minimalnego. Tak zapewniło DGP Ministerstwo Finansów.

W Dzienniku Ustaw 4 lipca pod poz. 1291 opublikowano ustawę z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wśród licznych zmian, które wprowadza, są również te dotyczące minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych. Większość z nich wejdzie w życie od 1 stycznia 2019 r., ale niektóre zaczną obowiązywać wstecz – już w odniesieniu do tegorocznych rozliczeń. Tak będzie m.in. z podatkiem od budynków użytkowanych w ramach umowy leasingu.

W 2018 r.

Przypomnijmy, że do czasu wejścia w życie tej nowelizacji minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych muszą płacić właściciele i współwłaściciele budynków handlowo-usługowych i biurowych, których wartość początkowa przekracza 10 mln zł, sklasyfikowanych w Klasyfikacji Środków Trwałych jako:

a) centrum handlowe,

b) dom towarowy,

c) samodzielny sklep i butik,

d) pozostały handlowo-usługowy,

e) budynek biurowy.

Powstaje pytanie – co z budynkami leasingowanymi? Z art. 30g ust. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) oraz art. 24b ust. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) – w dotychczasowym brzmieniu – wynika, że gdy budynek został oddany do używania, to przepisy o podatku minimalnym stosuje się wyłącznie do podmiotu dokonującego odpisów amortyzacyjnych.

Nie budzi to wątpliwości, gdy budynek został oddany w leasing operacyjny (w rozumieniu przepisów podatkowych, pomijamy reguły ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.). W takiej sytuacji odpisów dokonuje finansujący (lea singodawca), który jest zarazem właścicielem budynku. Niezależnie zatem od tego, czy oddał on budynek w leasing, czy sam z niego korzysta, pozostaje on podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku minimalnego (jeśli wartość początkowa tego budynku przekracza 10 mln zł).


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane