statystyki

Podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych: Budynek nie może przynosić przychodu

autor: Magdalena Majkowska23.05.2018, 07:54; Aktualizacja: 23.05.2018, 08:09
biznes, prawo, biurowiec

Na potrzeby podatku minimalnego spółka wyliczyła, że lokale wynajmowane stanową nie więcej niż 30 proc. całości budynków biurowych.źródło: ShutterStock

Podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych trzeba płacić, nawet jeśli podatnik czerpie zyski jedynie z 30 proc. powierzchni nieruchomości – stwierdził dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.

Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, przepisy dotyczące poboru tej daniny będą zmienione – zwłaszcza w zakresie budynków wykorzystywanych w głównej mierze na własne cele. Przewiduje to uchwalona już przez Sejm i przekazana do Senatu nowelizacja przepisów o podatku minimalnym. Zakłada ona, że opodatkowane będą tylko budynki wynajmowane, wydzierżawiane lub oddane w leasing (w całości lub części).

Dziś tylko biurowe

Interpretacja dyrektora KIS dotyczy jeszcze obecnego stanu prawnego. Obecnie z przepisów wynika, że z podatku minimalnego wyłączone są budynki biurowe „wykorzystywane wyłącznie lub w głównym stopniu na własne potrzeby podatnika” (art. 24b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT).

Wątpliwości w tej kwestii miała spółka, która oprócz zasadniczej działalności gospodarczej (przerób ropy naftowej oraz sprzedaż hurtowa produktów naftowych) wynajmuje częściowo powierzchnie biurowe w budynkach będących jej własnością. W znacznej mierze są one wykorzystywane przez jej pracowników administracyjnych, a tylko w części wynajmowane kontrahentom i podmiotom powiązanym.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane