Można uwolnić się od podziału płatności. Czy warto rezygnować ze split payment?

autor: Katarzyna Witwicka30.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 10.08.2018, 14:00
Przedsiębiorcy mogą zapewnić sobie płatność w pełnej kwocie poprzez odpowiedni zapis w umowie z kontrahentem

Przedsiębiorcy mogą zapewnić sobie płatność w pełnej kwocie poprzez odpowiedni zapis w umowie z kontrahentemźródło: ShutterStock


Już niebawem nabywcy zdecydują o podziale płatności, a pośrednio także – o płynności finansowej firm. Przedsiębiorcy mogą zapewnić sobie płatność w pełnej kwocie poprzez odpowiedni zapis w umowie z kontrahentem. Nie zawsze jednak ucieczka od split payment będzie opłacalna.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • przerwa śniadaniowa(2018-08-23 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Rozliczajcie się w walucie obcej np.: Euro lub Dolarach i split nie ma zastosowania :)

  Odpowiedz
 • 909j90(2018-07-19 19:54) Zgłoś naruszenie 30

  premiuje wyłącznie NABYWCĘ , dostawca dostaje w d*pę ...nie powinno dotyczyć małych firm.

  Odpowiedz
 • mawali(2018-07-12 15:49) Zgłoś naruszenie 10

  Jeżeli część środków będzie "zamrożona" na koncie vat to na pewno wpłynie to negatywnie na płynność finansową którą trzeba będzie podpierać jakimiś komercyjnymi kredytami faktoringiem

  Odpowiedz
 • ******* (2018-07-08 23:21) Zgłoś naruszenie 31

  Proste i genialne: wszystke płatności że skarbu państwa i spółek powiązanych będą ze splitem. Odbiorcy tych płatności będą sobie czyścić rachunek VAT również płacąc że splitem (itd. itd.). Za 3-6 m-cy split opanuje większość rynku bo każdy płacąc fakturę będzie chciał sobie wyczyścić rachunek VAT. Przedsiębiorcy - szukajcie pomysłów na poprawę płynności, dziś realizowaną na odwleczeniu VAT do 25 dnia kolejnego miesiąca.

  Odpowiedz
 • dnc(2018-07-08 22:34) Zgłoś naruszenie 91

  Moim zdaniem split payment wychodzi od błędnego założenia, że kwota podatku jest własnością państwa, a nie podatnika. I to na podatniku spoczywa obowiązek zapłaty. Tymczasem ta forma ustala z góry, że kwota podatku jest własnością państwa od początku. Nie uwzględnia odliczeń np. w małych firmach, gdzie w danym okresie nadpłata może być większa niż sam podatek, a pieniędzy podatnik nie otrzyma, ponieważ warunki jakie ma spełnić właściwie są dobra wolą urzędnika US. Ma je zablokowane i może mieć na długie miesiące, ponieważ nawet pozytywna decyzja o zwrocie, trwa kilka miesięcy. Dla małych firm będzie to koniec z rentownością. Rozumiem, ze rząd tą ustawa chciał zablokować przekręty na obrocie fakturami. Ale te przekręty dotyczyły wielkich firm i wielkich kwot. Tymczasem po tyłku dostaną całkiem małe jedno, kilkuosobowe firmy. Dlatego split payemtn winien być stosowany dla firm, których roczny dochód przekracza 100 tyś Euro. Poniżej tej kwoty będzie to utrudnianie prowadzenia biznesu i pewnie wiele takich małych firm zbankrutuje. Dlatego ta ustawa powinna w tej formie zostać zablokowana. Ale, niestety, obecny układ władzy, by wyrwać pieniądze na swoje socjalne wydatki, ogołoci małe firmy do gołej skóry.

  Odpowiedz
 • Ala(2018-07-05 16:33) Zgłoś naruszenie 13

  I TO WSZYSTKO SKOŃCZY SIĘ GDY JAKIŚ OSZOŁOM SPUŚCI NA UE I OŚCIENNE KRAJE KILKA V2. Po zakończeniu systemu socjal. i wyprzedaniu tego co po nim zostało nie było z kogo i z czego zdzierać mamomy do finansowania zatrudnienia rzeszy nic nieumiejących i lekko żyjących pokoleń urzędników wszelkiej maści. Był przecież tylko podatek obrotowy i składki na ubezp. Vat uratował odsunięcie tej grupy społecznej- do strefy żebraczej -dlatego ten podatek jest taki ważny."Zaciskanie pętli na szyi ludzi przedsiębiorczych" skończy się zle dla zaciskających. Stracą dojną krowę. Nie pomoże inflacja, oj nie!

  Odpowiedz
 • gośc(2018-07-05 11:53) Zgłoś naruszenie 21

  Juz zapłaciliśmy dwa raz VAT .Raz na podstawie deklaracji a teraz kontrahent zapłacił netto

  Odpowiedz
 • Proste(2018-07-02 20:18) Zgłoś naruszenie 162

  PODNIOSLEM cene swoich produktow - jestem producentem - o 15 procent dla zachowania plynnosci

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fba(2018-07-02 07:27) Zgłoś naruszenie 291

  Wystarczy obniżyć podatki i zabrać 500+ ,a nie kombinować.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Jer(2018-06-30 12:51) Zgłoś naruszenie 98

  Myślę, że te wszystkie sprawy związane ze split paymnet/dlaczego po angielsku/, odwrotnym obciążeniem , spowodwoały takie zamieszanie wśród przedsiębiorców, że wielu jest mocno zaniepokojonych tymi zmianami, których po prostu nie rozumieją, i uważają wprowadzenie tych zmian jako zamach na swobodę działania i coraz większe ograniczanie ich kompetencji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane