Pośrednictwo sprzedaży biletów z 23-proc. VAT

autor: Łukasz Zalewski25.06.2018, 07:31; Aktualizacja: 25.06.2018, 07:58
"Także elementy wskazane przez organ świadczą o tym, że są to usługi niezależne od siebie. Nie można więc objąć usług pośrednictwa stawką 8 proc. VAT."

"Także elementy wskazane przez organ świadczą o tym, że są to usługi niezależne od siebie. Nie można więc objąć usług pośrednictwa stawką 8 proc. VAT."źródło: ShutterStock

Nie można uznać za świadczenie kompleksowe przewozu pasażerów autobusami i pośrednictwa sprzedaży biletów świadczonej przez inny podmiot – orzekł WSA w Warszawie w kilku wyrokach.

Chodziło o spółkę zajmującą się przewozami pasażerskimi w Polsce i Europie. Sprzedaje ona bilety na różne sposoby: u kierowców autobusów, w biletomatach oraz online, m.in. za pośrednictwem własnej witryny. W planach miała jednak, by sprzedażą biletów zajęła się firma prowadząca zewnętrzny portal sprzedażowy. Firma ta byłaby pośrednikiem w sprzedaży biletów, za co miałaby pobierać opłaty manipulacyjne.

Spółka uważała, że pośrednictwo w sprzedaży biletów będzie ściśle związane z przewozami pasażerskimi i całość będzie objęta 8-proc. stawką VAT, właściwą dla usługi przewozowej. Przekonywała, że jednej usługi nie da się oddzielić od drugiej, obie tworzą świadczenie kompleksowe.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane