statystyki

Cel mieszkaniowy może mieć również firma

autor: Agnieszka Pokojska12.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2016, 09:22
podatki, formularz, kalkulator

Sądy nie zgadzają się również na zwolnienie, gdy firma wynajmuje mieszkanie, aby je następnie podnająćźródło: ShutterStock

Wynajmujący korzysta ze zwolnienia z VAT także wtedy, gdy zawiera umowę z pośrednikiem. Ważne, żeby ten zobowiązał się do podnajęcia lokalu tylko w celach mieszkaniowych.

Potwierdził to dyrektor katowickiej IS. Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który zamierza zawrzeć z pośrednikami umowy na wynajem mieszkań. Ma z nich jednoznacznie wynikać, że lokale będą wynajmowane tylko na cele mieszkaniowe. Takie zastrzeżenie ma się znaleźć także w umowach z podmiotami trzecimi (podnajemcami).

Mężczyzna chciał się upewnić, czy ma prawo do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Dotyczy ono najmu i dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe. Opodatkowany jest natomiast wynajem na cele użytkowe (23 proc. VAT).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził, że zwolnienie przysługuje, jeżeli umowa zawiera postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona lokalu mieszkalnego i że lokal ten może być wykorzystany przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych. – Dotyczy to zarówno umów pomiędzy wynajmującym a najemcą, jak i zawieranych z podmiotem trzecim, czyli w relacji wynajmujący – najemca – podnajemca – wyjaśnił organ.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane